Zgodnie z raportem - GSK Global Pain Index Report – 2020, aż 93% osób na świecie cierpiało z powodu jakichkolwiek bóli w ostatnim roku, z czego ból kolan stanowił 36% przypadków, plasując się na III miejscu, zaraz za bólem pleców (56%) oraz bólem karku (38%).

Ból kolan - badania.

Zgodnie z raportem - GSK Global Pain Index Report – 2020, aż 93% osób na świecie cierpiało z powodu jakichkolwiek bóli w ostatnim roku, z czego ból kolan stanowił 36% przypadków, plasując się na III miejscu, zaraz za bólem pleców (56%) oraz bólem karku (38%).

Budowa stawu kolanowego.

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człowieka stanowiącym połączenie uda z podudziem. Ze względu na swoją skomplikowaną budowę stawy kolanowe uznawane są za najbardziej złożone w organizmie człowieka i są bardzo istotnym elementem w procesie ruchu ciała. Staw kolanowy tworzą kość udowa, piszczelowa oraz rzepka połączone ze sobą więzadłami. Główną funkcją więzadła w stawie kolanowym jest ograniczenie kierunku ruchu oraz jego zakresu.  Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową i uzupełnione łąkotkami stawowymi.  Łąkotki zbudowane są z chrząstki włóknistej, chrząstki o sprężystym charakterze, dopasowane są one do powierzchni stawowych, umożliwiając ruchy w zgięciu i ruchy obrotowe. Staw kolanowy wyścielony jest błoną maziową, która produkuje płyn stawowy odpowiedzialny za nawilżenie chrząstek, ich odżywienie i odpowiedni poślizg powierzchni stawowych. Ze względu na swoją skomplikowaną strukturę, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu mazi stawowej w kolanie.Ból kolana - przyczyny.

Idealnie przyczyny bólu w obrębie kolana (przedni i boczny ból) obrazuje poniższa grafika, która nie wyczerpuje długiej listy schorzeń kolana, ale stanowi praktyczną wskazówkę w momencie pojawienia się pierwszych problemówodczu w obrębie kolan.

Ból kolana - ZEWNĘTRZNA CZĘŚĆ KOLANA

Dolegliwości bólowe po bocznej stronie biodra, uda lub ból kolana - mogą świadczyć o dysfunkcji pasma biodrowo - piszczelowego lub być objawem urazu. Ból kolana po bocznej zewnętrznej stronie kolana - stanowią zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (bóle kolana zwane "kolanem biegacza") lub być objawem urazu.

Ból kolana - ŚRODKOWA CZĘŚĆ KOLANA

Ból w kolanie w okolicy rzepki, który pogarsza się podczas ruchu, który wykonujemy schodząc po schodach (ból stawu kolanowego w części środkowej)- to objaw najczęściej choroby zwyrodnieniowej, chondromalacji rzepki (uszkodzenie chrząstki stawowej), dysfunkcji stawu rzepkowo-udowego, stanu zapalnego kaletki maziowej czy "kolana biegacza", może być też objawem urazu. Bóle kolan poniżej rzepki - choroba Osgooda - Schlattera, jałowa martwica kości, niestabilność stawu rzepkowo-udowego, "kolano skoczka", stan zapalny ciała Hoffy w kolanie czy uszkodzenie więzadła rzepki, objaw urazu. Ból powyżej stawów kolanowych - z reguły oznacza tendopatię mięśnia czworogłowego uda.

Ból kolana - WEWNETRZNA CZĘŚĆ KOLANA

Ból kolan w przyśrodkowej części - może być objawem uszkodzenia więzadła bocznego piszczelowego, uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej, choroby zwyrodnieniowej, zapalenia kaletki maziowej gęsiej stopki (gdy ból w kolanie występuje wzdłuż wewnętrznego brzegu kolana tuż poniżej rzepki) lub być objawem urazu.

Ból kolana - CAŁA PODSTAWA KOLANA

Ból kolan po bocznej i/lub przyśrodkowej stronie rzepki oraz na zewnątrz i/lub po wewnętrznej stronie rzepki - może oznaczać naderwanie/uszkodzenie/zwyrodnienie łąkotek bądź więzadła lub być objawem urazu.

Ból kolan – Strefa Wiedzy FootWave.

Oczywiście zespół FootWave jak zawsze namawia do konsultacji z lekarzem specjalistą w momencie pojawienia się dyskomfortu w naszym organizmie dotyczy to również stawu kolanowego.

Jednak z doświadczenia wiemy, że mnóstwo, w szczególności młodych osób, za pierwszego konsultanta dolegliwości bólowych swojego ciała, uważa "Doctora Google". Dlatego tak ważne dla nas jest dostarczenie w Strefie Wiedzy rzetelnych informacji, również w kwestii bólu kolan i jego źródeł Strefa Wiedzy.

Jeżeli ból kolana spowodowany jest urazem, kontuzją sportową czy chorobą, ortopeda po przeprowadzonym wywiadzie i badaniu może dodatkowo skierować nas na diagnostykę obrazową, a po postawieniu diagnozy na fizjo- i fizykoterapię, a także w niektórych przypadkach na zabieg operacyjny. Bolące kolana choć często bagatelizowane jako "normalna" przypadłość bólowa stawów kolanowych, zaniedbane, bez konsultacji (umów wizytę u specjalisty we właściwym czasie!) i określenia źródła problemu, bardzo szybko mogą stać się jedną z przyczyn problemów z poruszaniem się prowadząc nie tylko do konieczności zaprzestania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ale występowania problemu obniżającego komfort życia. Zmiany zwyrodnieniowe, które mogą pojawić się w wyniku zaniedbania powodują silny ból.

SOS w przypadku bólu kolana.

Bóle kolana są o tyle uciążliwe, że mogą nas doprowadzić do całkowitego unieruchomienia i wymagają często długiej rehabilitacji. I choć wszyscy znamy podstawowe zasady „pierwszej pomocy” w przypadku bólu kolana jakimi są odpoczynek, lód, uniesienie nogi, najczęściej zaprzestanie aktywności fizycznej, leki przeciwzapalne oraz zastosowanie kompresji (Opaska dynamiczna OS1 na Kolano KS7), to niestety nie zawsze ich zastosowanie nawet w odpowiednim czasie niweluje ból wskazując na bardziej poważny problem i nie obędzie się bez wizyty u lekarza.

Dowiedz się więcej na Nęka Cię uporczywy ból kolana i nie odkładaj wizyty u lekarza na później. Osoby, które w jakimkolwiek wieku borykają się z bólem kolana wiedzą, że postawienie właściwej diagnozy i znalezienie przyczyny i źródła nie jest łatwe. Najczęściej należy w takim przypadku sprawdzić wiele ścieżek, aby zastosować właściwą ścieżkę leczenia... wkładki, ćwiczenia i zastosowanie leków jeśli przyczyną jest zapalenie.

„85% osób ankietowanych w Polsce uważa, że ich ból obniża znacznie jakość ich życia”


Ból kolana – powód – STOPA!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że problemów i bólu kolan można również uniknąc stosując profilaktykę w postaci dynamicznych Wkładek Ortopedycznych. Wynika to z faktu, że ból kolana bardzo często spowodowany jest nieprawidłowym ustawieniem stopy, która stanowi fundament naszego ciała. To właśnie nieprawidłowości w obrębie stopy mogą powodować ból w obrębie kolana. Jeżeli nasza stopa pozostaje w takim złym ustawieniu przez długi czas powodując schorzenia, to również Wkładki Ortopedyczne będą miały tutaj swoje kluczowe zastosowanie. I choć nie odwrócą powstałych zwyrodnień, to jednak je zahamują i przyczynią się do zniwelowania odczuć bólowych. Należy je zastosować!

Specjaliści marki FootWave™ – polskiego producenta dynamicznych wkładek ortopedycznych, wśród których znajdują się podolodzy, ortopedzi i podiatrzy, uważają, że zmiana neutralnego ustawienia stóp, powodując zmianę osi stóp i pojawienie się nadmiernej pronacji bądź nadmiernej supinacji, ma bezpośredni wpływ na występowanie dolegliwości bólowych kolana, o czym pisał w „Human Locomotion” i w „FootOrthoses and Other  Forms of Conservative Foot Care”  doktor Thomas C. Michaud.

„...na każdy 1 stopień pronacji, kość piszczelowa obraca się wewnętrznie o 1 stopień, wpływając na staw kolanowy” Dr. Thomas C. Michaud

Nasze stopy nie zostały stworzone do chodzenia w niewygodnym obuwiu po twardych nawierzchniach, czyli do funkcjonowania w sztucznym środowisku, w którym tak łatwo jest o różnego typu urazy.

Ich ideą było funkcjonowanie w naturalnym środowisku tak, aby w 100% mogły realizować swoją funkcję amortyzującą i lokomocyjną. Niedostosowane obuwie, sztuczne nawierzchnie i wielogodzinna praca stojąca oraz nadwaga i brak aktywności fizycznej sprzyjają wadliwemu ustawieniu stopy, co wprost proporcjonalnie przekłada się na inne partie ciała stając się przyczyną nie tylko bólu kolan, ale również bioder czy kręgosłupa, w dłuższym czasie powodując mikro urazy. Wkładki ortopedyczne FootWave pomagają na bolące kolana i bóle kręgosłupa.

Ból kolana a nadmierna pronacja i nadmierna supinacja stopy.

Należy zauważyć, że zarówno pronacja (ewersja) jak i supinacja (inwersja) są zjawiskami całkiem normalnymi i naturalnymi ruchami stopy, o ile mieszczą się w odpowiednim przedziale. Problem pojawia się kiedy oś stopy ustawia się w nadmiernym wychyleniu do wewnątrz – nadpronacja czy nadmierna pronacja lub wychyleniu na zewnątrz – nadmierna supinacja.

Nadmierna pronacja czy nadmierna supinacja stopy powoduje nadmierną pronację czy nadmierną supinacje w stawie skokowym co jest czynnikiem, który powoduje zaburzenie osi kolana i negatywnie wpływa na pracę stawu kolanowego generując odczucia bólowe.

Nadmierna pronacja obniżając łuk przyśrodkowy stopy z jednoczesnym uniesieniem bocznej krawędzi stopy prowadzi wprost proporcjonalnie do koślawienia kolana, czyli ucieczki kolana do środka z jednoczesną rotacją do zewnątrz kości piszczelowej powodując tym samym do nieprawidłowej pracy kolana i powstawania dolegliwości bólowych.

Nadmierna supinacja zwiększając nadmiernie nacisk na zewnętrzną krawędź stopy, szczególnie przyczynia się do zwiększenia ryzyka skręcenia stawów skokowych, ale zaburza również oś pracy kolana powodując odczuwalny ból wywołany ponadto problemem z pasmembiodrowo-piszczelowym.

Nadmierna pronacja oraz nadmierna supinacja powodują naprężenia generowane przez zewnętrzną lub wenętrzną rotację piszczeli, powodując zmianę toru poruszania się rzepki i kości udowej, co może sprzyjać bocznemu lub przyśrodkowemu ułożeniu rzepki.


Dynamiczne wkładki ortopedyczne FootWave – rozwiązanie na ból kolana.

Wkładki ortopedyczne FootWave Sklep Online Wkładki Ortopedyczne przywracające właściwe ustawienie stopom w połączeniu z fizjoterapią i ćwiczeniami, idealnie sprawdzają się w niwelowaniu odczuć bólowych kolana wywołanych przez zmianę osi ustawienia stopy.

Przywracając stopie właściwe, neutralne ustawienie, wyrównują oś pracy kolana i całej kończyny dolnej przywracając komfort poruszania się. Pomóż swoim stopom, czyli dlaczego powinniśmy używać właściwych wkładek ortopedycznych. Polecane są przez lekarza pierwszego kontaktu, lekarza ortopedę, podologa czy fizjoterapeutę.

FootWave SUPPORT znaczy wsparcie dla Twoich stóp oraz lek na bolące kolana. Twoje kolano pod specjalnym nadzorem FootWave.

W celu przywrócenia stopie neutralnej osi ustawienia, dla zachowania prawidłowej biomechaniki i przywrócenia naturalnego właściwego ustawienia marka FootWave ma w swojej ofercie wkładki FootWave SUPPORT oraz FootWave SUPPORT 3/4.

FootWave SUPPORT to dynamiczne wkładki ortopedyczne przeznaczone dla każdego kto potrzebuje wsparcia stóp, ich ustawienia i odciążenia. Jest to podstawowa wkładka ortopedyczna, która powinna być używana przez każdą osobę, która dba o swoje zdrowie i o prawidłową postawę swojego ciała. Wiecej informacji na FootWave SUPPORT, czyli wsparcie dla Twoich stóp.

Dynamiczne wkładki ortopedyczne FootWave SUPPORT:

 • dbają o stopy podczas spoczynku oraz w każdej fazie chodu

 • korygują nadmierną pronację

 • amortyzując je, absorbując wstrząsy

 • ustawiając oś całej kończyny dolnej w pozycji neutralnej

 • stabilizując ją

 • wspierając stopy

 • wpływając pozytywnie na cały łańcuch połączeń w ludzkim ciele

 • zapobiegając oraz wspomagając leczenie i rehabilitację schorzeń w obrębie stopy, schorzeń w obrębie stawu skokowego, schorzeń w obrębie łydek, podudzia, stawu kolanowego, bóli kręgosłupa na każdym jego odcinku,

 • wpływajcą na zniwelowanie zmęczenia kończyn,

 • mogą zapobiegać urazom

 • te same wkładki mogą być przekładane do różnego obuwia (walor ekonomiczny)

Wkładki mogą być stosowane praktycznie w każdym obuwiu (rónież w dedykowanym obuwiu domowym) dzięki zastosowaniu dwóch modeli:

 1. FootWave SUPPORT w wersji pełnej

 2. FootWave SUPPORT w wersji ¾ (model idealny np. do obuwia ze zwężonymi czubkami)

FootWave™ SUPPORT

FootWave™ SUPPORT

NADMIERNA PRONACJA, BÓLE PRZECIĄŻENIOWE, STOPA...

119,00 zł Zobacz więcej
FootWave™ SUPPORT 3/4

FootWave™ SUPPORT 3/4

PŁASKOSTOPIE, KOŚLAWOŚĆ STÓP I KOLAN

99,00 zł Zobacz więcej

Rozwiązania na inne schorzenia stóp, które mogą wywoływać ból kolan.

Jeżeli szukasz wkładki, która oprócz wsparcia, właściwego ustawienia i odciążenia stóp skutecznie walczy również z innymi schorzeniami stóp, które również wpływają niekorzystnie na stawy kolanowe i mogą być przyczyną bólu i powodować również bóle kolan, marka FootWave posiada pełną gamę wkładek ortopedycznych dla osób, których objawy mogą wskazywać na zaniedbania, schorzenia czy zwyrodnienia w obrębie stóp.

Cierpisz na płaskostopie?

Rozwiązaniem są FootWave PŁASKOSTOPIE - dynamiczne wkładki ortopedyczne, które działąją i wspomagają leczenie płaskostopia, palców młoteczkowatych, odcisków, modzeli oraz metatarsalgii.

Doskwiera Ci ból wywołany płaskostopiem poprzecznym?

Rozwiązaniem są FootWave PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE - dynamiczne wkładki ortopedyczne, które działąją i wspomagają leczenie płaskostopia poprzecznego, odcisków, modzeli, metatarsalgii, palców młoteczkowatych, nerwiaka Mortona.

Nie dajesz już rady z silnym bólem z powodu haluksa?

Rozwiązaniem są FootWave HALLUX - dynamiczne wkładki ortopedyczne, które działają i wspomagają leczenie palucha koślawego (haluks), palucha ograniczonego, bunionów.

Ból wywołany zapaleniem rozcięgna podeszwowego (potocznie ostroga pietowa) uniemożliwia Ci chodzenie?

Rozwiązaniem są FootWave OSTROGA PIĘTOWA - dynamiczne wkładki ortopedyczne, które działają i wspomagają leczenie bólu pięty, zapalenia rozcięgna podeszwowego potocznie zwanego ostrogą piętową.

Obrzęk stóp i ostry ból nie pozwalają Ci w pełni cieszyć się Twoją ciążą?

Rozwiązaniem są FootWave LADY PREGNA - dynamiczne wkładki ortopedyczne, które działają na zmęczone i wrażliwe stopy w ciąży i pozwalają na uniknięcie leczenia poważniejszych dolegliwości stóp. Jedyne na polskim rynku.

Czy wieczorny ból stóp po całym dniu w eleganckim obuwiu czy wysokich obcasach uprzykrza Ci swobodny relaks?

Rozwiązaniem są FootWave SOFTY, FootWave LADY HIGH HEEL, FootWave LADY VERSA, FootWave VERSA MAN - dynamiczne wkładki ortopedyczne, które działają na zmęczone i zmaltretowane stopy często z modzelami czy odciskami, bólem pięty lub zapaleniem rozcięgna podeszwowego, które dzięki ich zastosowaniu pozwalają na uniknięcia w przyszłości leczenia poważnych schorzeń wynikających np. z ciągłego używania wysokich obcasów. Pamiętaj kolano również cierpi w Twoich ulubionych modnych szpilkach - zabezpiecz je!

Uwielbiasz sport i aktywny styl życia i nie wiesz jak dodatkowo zadbać o Twoje stopy?

Rozwiązaniem jest FootWave SPORT - dynamiczne wkładki ortopedyczne, które działają na przeciążoną stopę i cały łańcuch połączeń stopa - kolano - kręgosłup, dając wytchnienie nawet dla przeciążonych podczas aktywności mięśni. Osoby, które są aktywne i żyją w ciągłym ruchu doskonale zdają sobie sprawę jak ważnym elementem w organizmie człowieka jest stopa.

Jesteś odpowiedzialnym rodzicem i chcesz odpowiednio chronić stopy Twoich dzieci?

Rozwiązaniem są FootWave KIDS, FootWave KIDS SUPI, FootWave KIDS SUPI 3/4 czy FootWave KIDS SUPI PRO - dynamiczne wkładki ortopedyczne, które wspierają leczenie np. płaskostopia u Twojej pociechy w ścisłej konsultacji ze specjalistą. Dowiedz się w jakim wieku Twoje dziecko może używać wkładek ortopedycznych, a kiedy jest to niewskazane Specjalista FootWave kontakt.

Zbadaj stopy! Przyczyny bólu kolan jako efekt zmian w obrębie stóp.

Bóle kolan bardzo często występują jako efekt problemów w okolicy stopy. Dolegliwości bólowe są często objawem złego ustawienia stóp powodującego zmiany ustawienia osi całej kończyny dolnej.

Dlatego kiedy boli jeden z elementów łańcucha (stopa-kolano-biodro-kręgosłup) zawsze powinno się zacząć sprawdzanie przyczyny od podstaw, czyli w tym przypadku od stopy, wykonując profesjonalne badanie stóp OrtOsova Badanie stóp.

Nieprawidłowa oś ustawienia stopy i nieprawiłowe jej funkcjonowanie zgodnie z zasadą zależności w łańcuchu kinematycznym wpływają na:

 • Przeciążenie w stawie kolanowym

 • Przeciążenie w stawie biodrowym

 • Pochylenie miednicy

 • Przeciążenie dolnego odcinka kręgosłupa

 • Skrzywienie kręgosłupa

 • Dolegliwości obręczy barkowej

 • Bóle karku

 • Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego

A tak na marginesie, kto by wcześniej szukał przyczyn bólu na przykład karku, w problemach zaczynających się w naszych stopach?? Prawie nikt... Bo jak to dwie tak odległe struktury mogą wpływać tak znacząco na siebie? Ból stawów kolanowych, które są blisko stóp, znacznie łatwiej da się pojąć, ale bark, biodra, kręgosłup, a co dopiero staw skroniowo-żuchwowy?

Ale takie są fakty, nic w naszym organizmie nie działa w pojedynkę, wszystko jest połączone, wzajemnie wpływa na siebie, w tym również stopy wpływają na pozostałą część naszego organizmu, w tym również na kolana. Szereg zmian w obrębie stóp daje objawy choroby i uszkodzenia struktur nie tylko w stopie.

Specjalnie zaprojektowana konstrukcja dynamicznych wkładek ortopedycznych FootWave przywraca anatomiczne wysklepienie łuków podeszwowych i prawidłową ścieżkę przetaczania stopy dbając dzięki temu o prawidłową postawę całęgo organizmu, w tym właściwe ustawienie kolan, które dzięki zachowaniu neutralnej osi mogą pracować bez żadnych zastrzeżeń.

Więc zanim zaczniesz szukać zapalenia stawów (zapalenie stawu kolanowego zwane zapaleniem kolana) wsród przyczyny bólu, czy zanim zakupisz kwas hialuronowy, aby wstrzyknąć go w kolana, bo uważasz, że brakuje im mazi stawowej, a może pomyślisz, że przyczyną są uszkodzone więzadła, chrząstki, stawy czy inne urazy wliczając w to uszkodzenia mięśni czy też zostawisz na jakiś czas swoje ulubione ćwiczenia, a może sięgniesz nawet do leków... zrób nam przysługę - umów wizytę i zbadaj najpierw Twoje stopy! Wizytę z lekarzem specjalistą, ortopedą, podologiem, fizjoterapeutą czy Specjalistą FootWave. Do dzieła!


Również może Cię zainteresować

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry