Rozwiązanie, w którym medycyna łączy się z wygodą, komfortem i efektywnością - dzięki niemu aktywność sportowa to nie tylko przyjemna, ale też bezpieczna forma spędzania czasu..

Jesteś amatorem czy zawodowym sportowcem?

Każda dyscyplina sportu - bez względu na to, czy uprawiamy ją amatorsko, czy zawodowo - wymaga od sportowca odpowiedniego podejścia. Używając słowa „odpowiednie” mamy na myśli cały szereg działań, które sprawią, że będziemy wybraną dyscyplinę sportu uprawiać z przyjemnością, rozsądnie i efektywnie. Dużą wagę należy przywiązywać do właściwie dobranego treningu, zbilansowanej diety, stosowania odpowiedniego sprzętu i noszenia odpowiedniej odzieży, nie zapominając przy tym o niezwykle ważnej profilaktyce i fizjoterapii. 

Wraz z rozwojem nauki i medycyny w sporcie pojawiają się nowe tendencje i metody, które pomagają zarówno zawodowcom, jak i amatorom w przekraczaniu własnych granic, a następnie w doprowadzaniu organizmu do zdrowej równowagi. Najważniejsze przy tym jest zachowanie komfortu i wygody oraz zwiększanie efektywności przy 100% bezpieczeństwie.

Dynamiczne wkładki ortopedyczne idealne do trenowania tenisa

Wybierz profesjonalny produkt, a nie gadżet w modnym opakowaniu!

Każdy, kto trenuje wie, że w zależności od rodzaju uprawianego sportu dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt czy strój. I nie chodzi tu o kolorowy gadżet w modnym opakowaniu, ale o profesjonalny produkt, który dba, wspiera i chroni przed ewentualną kontuzją.

Kontuzje i urazy

Kontuzje, a gra w tenisa, squasha czy padla

Te elitarne sporty, choć uważane za dość bezpieczną formę aktywności fizycznej, niosą ze sobą również ryzyko doznania kontuzji. W czasie gry organizm poddawany jest dużym przeciążeniom, a zawodnicy, w obliczu rywalizacji i wytwarzanej adrenaliny, często mają tendencję do ignorowania bólu.

Dynamiczne wkładki ortopedyczne idealne do trenowania tenisa

Czynnikami, które mają wpływ na możliwość występowania kontuzji w przypadku tenisa, squasha czy padla, są między innymi: 

 • źle przeprowadzona rozgrzewka lub jej brak, 
 • rezygnacja ze stretchingu po wykonanym treningu, 
 • brak treningów ogólnorozwojowych, 
 • braki techniczne lub złe nawyki ruchowe,
 • brak profilaktyki w postaci właściwego sprzętu czy odzieży (niewłaściwa rakieta, niewłaściwe obuwie, brak wsparcia stóp, brak wsparcia mięśni, ścięgien i więzadeł).

Zawsze lepiej zastosować odpowiednią profilaktykę, aby uniknąć kontuzji. Z praktyki jednak wiemy, że wyeliminowanie tego ryzyka w 100% jest praktycznie niemożliwe. Ważne jest wtedy, aby profesjonalny fizjoterapeuta czy lekarz specjalista dobrał program odpowiedniej rehabilitacji, która pozwoli zawodowcowi czy amatorowi szybko i w pełni sprawnie powrócić do grania.

Dynamiczne wkładki ortopedyczne idealne do trenowania tenisa

Ale przecież tenis, squash i padel to nie to samo...

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że osoby uprawiające wymienione sporty pewnie powiedzą, że przecież tenis, squash i padel to nie to samo... Wiemy, że choć dla laika sporty te są podobne, to jest między nimi wiele różnic. Jednak ten artykuł nakierowany jest raczej nie na same różnice pomiędzy tymi sportami, ale na podobieństwa w kwestii ich oddziaływania na ciało, zasad działania biomechaniki oraz możliwości wsparcia poszczególnych części ciała przy użyciu bezpiecznych produktów medycznych.

Dlaczego gra w tenisa, squasha czy padla może zakończyć się urazem?

Większość urazów dotykających osoby uprawiające te dyscypliny jest natury przeciążeniowej. To głównie uszkodzenia mięśni wynikające z działania ogromnych sił towarzyszących ciągłym przyspieszeniom, hamowaniom, asymetryczności ruchów czy zmianom kierunku poruszania się w trakcie meczu czy treningu na różnych nawierzchniach. Szybkie zrywy do piłki, zmienna intensywność ruchów oraz brak równomiernego obciążenia obu stron ciała to tylko niektóre z czynników, które mogą przyczyniać się do urazu. 

Ciało jest systemem połączonych elementów, które dostarczają energii potrzebnej do odbijania piłki. Istotne jest więc, aby każdy z tych elementów - nogi, biodra, tułów i grzbiet, barki, łokcie i nadgarstki - funkcjonowały bez zarzutu. Pojawienie się nieprawidłowości w tym łańcuchu kinematycznym skutkuje brakiem efektywności biomechaniki i zwiększonym zagrożeniem kontuzji.

Rodzaje urazów w sportach typu tenis, squash czy padel

Analizę urazów dotyczących tenisa, squasha i padla oparliśmy o najpopularniejszą z tych trzech dyscyplin, czyli o tenis.

Zgodnie z badaniami z 1995 roku (Królak, Zieliński) można wyróżnić następujący rozkład urazowości w tenisie:

 • 42,8% kończyny górne,
 • 34,9% kończyny dolne,
 • 22,2% tułów.

Ale już w innych badaniach przeprowadzonych w latach 1994-2009 (analiza kontuzji podczas rozgrywek US Open) okazało się, że:

 • najczęściej dochodzi do ostrych urazów mięśni lub ścięgien,
 • stopa i kończyna dolna ulegają kontuzjom częściej niż inne partie ciała, takie jak ręka czy tułów.

Także analiza zapisów kamer wykonana podczas rozgrywek o Puchar Davisa prowadzona w latach 2006-2013 potwierdziła:

 • przewagę urazów mięśni – 66,66% wszystkich kontuzji,
 • większą częstotliwość urazów w obrębie kończyn dolnych od kontuzji pozostałych części ciała.

Wśród przyczyn dolegliwości wyróżnia się:

 • 49,1% uszkodzenia mięśni i ścięgien,
 • 18,8% skręcenia stawów,
 • 11,1% ból bez wyraźnej przyczyny,
 • 7,9% inne uszkodzenia stawów,
 • 7,9% stłuczenia,
 • 4,8% zwichnięcia stawów,
 • 3,2% pęknięcia i złamania kości.
Dynamiczne wkładki ortopedyczne idealne do trenowania tenisa

Produkty medyczne w służbie sportu

Idealna propozycja dla zawodowców i amatorów na etapie profilaktyki, leczenia lub rehabilitacji

Kiedy uprawiasz sport, warto korzystać z najnowszych osiągnięć w dziedzinie medycyny i wybierać artykuły, które we właściwy i bezpieczny sposób będą wspierać organizm podczas jego uprawiania.

Popularnymi rozwiązaniami, na które stawiają sportowcy, są m.in. wkładki ortopedyczne oraz różnego rodzaju opaski i stabilizatory: opaska na nadgarstek, opaska uciskowa, opaska elastyczna, stabilizator nadgarstka czy stabilizator kciuka.

Prezentujemy idealny duet, który zapewni odpowiednie wsparcie i ochronę organizmu oraz poszczególnych części ciała podczas gry w tenisa, squasha oraz padla. 

Duet ten to opaska na nadgarstek o naprzemiennej kompresji WS6 OS1st oraz dynamiczne wkładki ortopedyczne FootWave™ PLAY!

Kompresja medyczna

Opaska na nadgarstek o naprzemiennej kompresji WS6

Pierwszym produktem jest opaska kompresyjna WS6 amerykańskiego lidera w branży sportowych produktów kompresyjnych, OS1st.

Zarówno w tenisie, jak i w squashu czy padlu, niezwykle istotną częścią ciała gracza jest nadgarstek. Opaska WS6 nie tylko chroni nadgarstek przez urazami, ale również dba o jego szybką regenerację po wzmożonym wysiłku. Wykorzystuje 6 naprzemiennych stref kompresji, które zapewniają ucisk i zwiększają cyrkulację krwi, wpływają na lepsze dotlenienie tkanek, podtrzymują strukturę nadgarstka oraz idealnie niwelują dolegliwości bólowe. Jest wygodna do zakładania i użytkowania - opaskę wystarczy wciągnąć na wysokość nadgarstka, umieszczając kciuk w otworze. Jest również uniwersalna - pasuje zarówno na lewą i prawą rękę.

Opaska elastyczna - korzyści naprzemiennej kompresji

Dynamiczne wkładki ortopedyczne idealne do trenowania tenisa

Przeprowadzone badania potwierdziły szereg korzyści, jakie niesie ze sobą opaska elastyczna i kompresja. To m.in. podtrzymywanie struktury mięśni, poprawienie przepływu krwi, podniesienie progu przemian tlenowych, efekt termoregulacji, szybsze odprowadzanie kwasu mlekowego z mięśni czy obniżenie zjawiska DVT, czyli powstawania skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Badania opierały się na obserwacji i porównaniu takich zmiennych jak V02 wydolność tlenowa, HR częstość akcji serca, kinetyka mleczanu, dotlenienie mięśni, szybkość przepływu krwi, metabolizm mięśni i markery uszkodzenia mięśni.

W sporcie o kompresji zaczęto mówić głośniej po sukcesach Pauli Radcliffe, która biegnąc w skarpetach uciskowych ustanowiła w 2003 rekord świata w maratonie, czy po olimpijskim złocie w Sydney na 400 Cathy Freeman biegnącej w kosmicznym, obcisłym kombinezonie.

Chroń swoje ciało przed urazami wykorzystując naprzemienną kompresję dynamiczną!

Marka OS1st, jako lider w dziedzinie bezpiecznych kompresyjnych produktów sportowych wykorzystujących medyczne stopnie kompresji, posiada szereg innych produktów, wśród których warto wymienić kilka opcji ze wskazaniem wykorzystania ich podczas gry w tenisa, squasha czy padla, takich jak:

 • Wspomniana już opaska WS6 i jej 6 stref kompresji – ochrona nadgarstka,
 • Opaska KS7 i jej 7 stref naprzemiennej kompresji – ochrona kolana,
 • Opaska PS3 i jej 3 strefy naprzemiennej kompresji – stabilizacja rzepki,
 • Opaska FS6 i jej 6 stref naprzemiennej kompresji – ochrona stawu skokowego,
 • Opaska ES3 i jej 3 strefy naprzemiennej kompresji – stabilizacja łokcia,
 • Opaska FS6+ i jej 11 stref naprzemiennej kompresji – ochrona łydki.
OS1st KS7 kolano

OS1st KS7 kolano

 Produkt sprzedawany pojedynczo.

150,00 zł Zobacz więcej
OS1st PS3 rzepka

OS1st PS3 rzepka

 Produkt sprzedawany pojedynczo.

138,00 zł Zobacz więcej
OS1st ES6 ramię

OS1st ES6 ramię

 Produkt sprzedawany pojedynczo.

150,00 zł Zobacz więcej

Wkładki ortopedyczne

Dynamiczna wkładka ortopedyczna PLAY

Jak wykazuje analiza przeprowadzona na stronie tenis.net.pl:

„Urazy skrętne stawów skokowych stanowią najliczniejszą grupę kontuzji wśród tenisistów. Mechanizm urazów jest wieloczynnikowy i najczęściej ma charakter ostry – zostaje wywołany bezpośrednio przed kontuzją. Niemniej jedną z głównych przyczyn wywołujących urazy są wady posturalne stopy. Chcąc przeciwdziałać urazom, należy zadbać o odpowiednią pracę systemu stabilizującego stopę i staw skokowy. Można to osiągnąć m.in. poprzez wykrycie wady posturalnej stopy, uzupełnienie treningu o specyficzne ćwiczenia korekcyjne i zaopatrzenie w dobrze dobraną wkładkę ortopedyczną”.

Dynamiczne wkładki ortopedyczne idealne do trenowania tenisa

Warto więc wśród produktów medycznych wskazanych przy uprawianiu tenisa, squasha czy padla zastosować dynamiczną wkładkę ortopedyczną PLAY stworzoną specjalnie przez markę FootWave™ dla sportowców profesjonalnych czy amatorów, gdzie specjaliści od biomechaniki kończyn dolnych, ortopedzi, fizjoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem oraz sami sportowcy przyczynili się do stworzenia wyjątkowego produktu - wkładki ortopedycznej, która: 

 • efektywnie kontroluje przeciążenia kątowe, 
 • skutecznie kontroluje pronację lub supinację tyłostopia zapewniając właściwą oś stopy i zachowanie odpowiedniej postawy ciała, 
 • efektywnie absorbuje wszelkie wstrząsy,
 • zabezpiecza łuki podeszwowe przed ich opadaniem.

Wkładki PLAY to nie tylko profilaktyka podczas amatorskiego, rekreacyjnego lub profesjonalnego uprawiania tenisa, squasha czy padla. To również rozwiązanie wspierające leczenie np. płaskostopia, zapalenie rozcięgna podeszwowego czy haluksa u osób uprawiających te sporty oraz idealny produkt w procesie rehabilitacji po przebytych kontuzjach podczas powrotu do gry.

Inny godny uwagi produkt marki FootWave™ to dynamiczne wkładki SPORT - polecane dla wszystkich osób uprawiających tenis, squash czy padel, szczególnie przy treningu wspomagającym ogólnorozwojowym (takim jak bieganie).

Dokładne dopasowanie opaski TO CLOU SUKCESU

Każdy wyrób medyczny powinien być stosowany z głową - tylko wtedy efekty będzie widać jak na dłoni. Należy pamiętać, by dobierać odpowiedni rozmiar wkładek i zadbać o dokładne dopasowanie opaski czy innego produktu, co zapewni nam odpowiednie wsparcie i komfort użytkowania.

FootWave™ SPORT

FootWave™ SPORT

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, BIEGANIE, PRZECIĄŻENIA SPORTOWE

122,00 zł Zobacz więcej
FootWave™ FOOTBALL

FootWave™ FOOTBALL

PIŁKA NOŻNA, RUGBY, FUTBOL AMERYKAŃSKI, UNIHOKEJ

159,00 zł Zobacz więcej
FootWave™ PLAY

FootWave™ PLAY

ZAJĘCIA W-F, GIMNASTYKA, AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA,...

159,00 zł Zobacz więcej

Również może Cię zainteresować

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry