W miarę upływu lat, dbanie o stopy staje się coraz ważniejsze. Seniorzy mogą napotkać różnorodne problemy z nogami, w tym suchość skóry, problemy z chodzeniem czy różnego rodzaju dolegliwości bólowe.

Co zrobić, aby temu zapobiec? Jak przywrócić komfort i zadbać o prawidłową, codzienną pielęgnację skóry stóp?

Oto 10 kroków codziennej pielęgnacji stóp, które pomogą seniorom utrzymać zdrowe i szczęśliwe i zadbane stopy.

1. Analiza chodu- Profesjonalne badanie przez specjalistę:

Na chód człowieka składa się skoordynowana aktywność ok. 100 mięśni, które obejmują swoim zasięgiem kilka stawów. Regularne sprawdzanie sposobu chodzenia przez specjalistę może pomóc w wychwyceniu wczesnych oznak problemów, takich jak nierówna praca stóp czy ból. Jest to szczególnie ważne, aby zapobiec upadkom i kontuzjom. Nawet w przypadku wdrożonego leczenia ortopedycznego powinno się raz na dwa lata poddać kontrolnej analizie chodu. Analiza chodu- Profesjonalne badanie przez specjalistę

2. Skarpetki z naturalnych materiałów:

Niezwykle ważny jest również wybór odpowiednich skarpet. Podeszwy stóp, podobnie jak pachy i wnętrza dłoni, charakteryzują się dużą ilością gruczołów potowych, co sprawia, że odpowiednia regulacja wilgotności w tej części ciała jest kluczowa. Skarpety wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, wełna czy bambus, są wyjątkowo korzystne. Materiały te są oddychające, co przyczynia się do utrzymania stóp w suchej i zdrowej kondycji, zapobiegając tym samym powstawaniu grzybicy, czy infekcji bakteryjnych, które często rozwijają się w wilgotnym środowisku.

Seniorzy powinni unikać skarpet z syntetycznych materiałów, które mogą powodować nadmierną potliwość i ograniczać cyrkulację powietrza. W przypadku osób z cukrzycą lub innymi schorzeniami, które wpływają na krążenie w stopach, wybór odpowiednich skarpet jest jeszcze bardziej istotny. Specjalistyczne skarpety dla diabetyków, często bezuciskowe, zaprojektowane są tak, aby minimalizować ryzyko otarć i ran, jednocześnie zapewniając maksymalny komfort.

Dodatkowo, regularna zmiana skarpet jest ważna, aby zapewnić higienę stóp. Noszenie tych samych skarpet przez dłuższy czas może prowadzić do gromadzenia się bakterii i brudu, co zwiększa ryzyko infekcji. Zaleca się, aby seniorzy zmieniali skarpety codziennie, a w przypadku nadmiernego pocenia się nawet częściej.

Skarpetki z naturalnych materiałów

3. Nawilżenie- prawidłowa pielęgnacja stóp:

W jesieni życia gruczoły łojowe produkujące sebum stopniowo zanikają, w efekcie czego warstwa łoju ulega zmniejszeniu, co często wiąże się z jej przesuszeniem. Regularne nawilżanie stóp może zapobiec pęknięciom i utrzymać skórę miękką. Wybieraj kremy przeznaczone specjalnie do stóp, które są bardziej intensywne. Skutecznym produktem będzie Dermo Resoftner 75ML Krem zmiękczający i nawilżający 10% mocznika dostępny na stronie FootWave: https://footwave.pl/inne-produkty/dermo-resoftner-75ml-krem-zmiekczajacy-i-nawilzajacy-10-mocznika

Zaleca się raz, dwa razy w tygodniu poprzedzić nawilżenie stóp peelingiem. Złuszczenie zrogowaciałego naskórka wygładza i zmiękcza stopy. Warto wykonać peeling stóp masując je.  Masaż poprawia krążenie krwi, co zmniejsza ciężkość i opuchliznę stóp. Zabieg złuszczania nie powinien trwać zbyt krótko, optymalny czas to ok. 10- 15 minut. Następnie na całe stopy zaczynając od palców, kończąc na piętach należy nałożyć krem do stóp. Ten domowy zabieg podologiczny zapobiega rogowaceniu oraz pękaniu skóry.

Nawilżenie- prawidłowa pielęgnacja stóp

4. Aktywność każdego dnia:

Utrzymanie aktywności fizycznej jest kluczowe dla zdrowia stóp. Ćwiczenia takie jak spacery, czy lekka gimnastyka pomagają utrzymać dobre krążenie i elastyczność stóp. Nawet krótki, codzienny spacer (jeśli to możliwe- na świeżym powietrzu) usprawnia pracę mózgu, wzmacnia odporność organizmu, a co za tym idzie, zmniejsza podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Aktywność każdego dnia

5. Nawodnienie:

Wraz z wiekiem obniża się zdolność skóry do produkcji lipidów, co skutkuje utratą naturalnych mechanizmów obronnych. Skóra staje się niewłaściwie nawodniona, nasila się jej suchość, a także podatność na urazy termiczne i mechaniczne. Pijąc wystarczającą ilość wody każdego dnia, seniorzy mogą zapobiec wielu problemom zdrowotnym, w tym też tym związanym ze stopami, takim jak obrzęki. O stopy trzeba dbać nie tylko od zewnątrz, ale równie od wewnątrz dostarczając organizmowi odpowiednią ilość płynów. 

Nawodnienie

6. Prawidłowo dopasowane obuwie, również domowe:

Wygodne i dobrze dopasowane obuwie jest niezbędne, aby uniknąć problemów takich jak odciski czy ból. Terapeutyczne obuwie FootWave™ HOME to doskonały wybór dla seniorów szukających komfortowych butów domowych, które zapewniają odpowiednie wsparcie. FootWave™ HOME są wygodne jak Twoje „ulubione kapcie”, ale mają nad nimi jedną przewagę – jednocześnie dbają o zdrowie i wsparcie Twoich stóp. Odciążają i wspierają stopy, korygują ustawienie i schorzenia stóp. Dzięki naturalnemu filcowi stopy oddychają, mają optymalną regulację oraz wentylację unikając przegrzania i gromadzenia wilgoci. Nieprzemakalna podeszwa daje możliwość poruszania się po wilgotnych powierzchniach, jak podłoga w łazience czy kuchni oraz trawa w ogrodzie. Regulowany pasek idealnie dopasowują się do kształtu i tęgości każdej stopy. 

Dzięki powiększonej powierzchni są zaprojektowane tak, aby idealnie dopasować się do wybranego modelu dynamicznych wkładek ortopedycznych FootWave™, które można bez problemu przekładać z obuwia zewnętrznego do FootWave™ HOME, tym samym zapewniając nieprzerwalną korekcję stóp

Więcej informacji znajdziesz tutaj: FootWave Obuwie terapeutyczne

Prawidłowo dopasowane obuwie, również domowe

7. Dobór odpowiednich wkładek ortopedycznych:

Z wiekiem naturalne łuki stopy mogą osłabnąć, co prowadzi do płaskostopia lub innych problemów ze stopami. Wkładki ortopedyczne,  zwłaszcza te od FootWave™ zapewniają niezbędne wsparcie strukturalne, pomagając w utrzymaniu prawidłowego ułożenia stopy, co jest kluczowe dla uniknięcia bólu i dyskomfortu.

U seniorów równowaga i stabilność mogą się pogorszyć, zwiększając ryzyko upadków. Wkładki ortopedyczne poprawiają stabilność stopy, zwiększając tym samym ogólne bezpieczeństwo podczas chodzenia. 

Nieprawidłowa postawa stóp może wpływać na całe ciało, prowadząc do bólu w nogach, biodrach, plecach czy nawet szyi. Wkładki ortopedyczne pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy, co przekłada się na lepsze samopoczucie ogólne. Dlatego też, dla seniorów, którzy chcą utrzymać aktywny tryb życia, zadbać o stopy i ogólną jakość życia, inwestycja w dobrze dopasowane wkładki ortopedyczne jest niezwykle istotna. Poniżej szczegółowe informacje dotyczące każdej dynamicznej wkładki ortopedycznej od FootWave™: WKŁADKI ORTOPEDYCZNE

FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA

FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA

BÓL PIĘTY, ZAPALENIE ROZCIĘGNA PODESZWY, OSTROGA...

164,00 zł Zobacz więcej
FootWave™ HALLUX

FootWave™ HALLUX

PALUCH OGRANICZONY, PALUCH KOŚLAWY, BUNION

164,00 zł Zobacz więcej
FootWave™ Obuwie...
POLECANE

FootWave™ Obuwie Terapeutyczne HOME szary

Obuwie dedykowane do wkładek FootWave

169,00 zł Zobacz więcej

8. Higiena stóp na co dzień- kąpiel i oczyszczenie:

Regularna kąpiel stóp na codzień, suszenie między palcami, a także używanie antybakteryjnych środków pomagają zapobiegać infekcjom i utrzymać stopy w dobrej kondycji. Na rynku są dostępne preparaty do stóp w formie dezodorantów, kremów, czy sprejów, aby każdy mógł dobrać odpowiedni rodzaj dla siebie. 

Higiena stóp na co dzień- kąpiel i oczyszczenie

9. Regularne obcinanie paznokci:

Paznokcie u stóp powinny być regularnie przycinane, aby zapobiec wrastaniu i innym problemom. Seniorzy mogą potrzebować pomocy w wykonaniu pedicure. W razie kłopotów lub wątpliwości należy się udać do wykwalifikowanego podologa, który rozwiąże problemy, wdroży leczenie i przekaże zalecenia. 

Regularne obcinanie paznokci

10. Kontrola i samoopieka Twoich stóp:

Kontrola i samoopieka stóp u seniorów są niezwykle ważne, ponieważ z wiekiem skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia, a zdolność do szybkiego gojenia się zmniejsza. Seniorzy powinni regularnie sprawdzać swoje stopy, szukając wszelkich oznak infekcji, zranień, otarć, pęcherzy, a także zmian w kształcie stóp i paznokci. Odkrycie wszelkich niepokojących objawów, jest kluczowe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zmian wyglądu skóry na stopach zaleca się konsultację z lekarzem. 

Kontrola i samoopieka Twoich stóp

Dbając o stopy, seniorzy mogą znacznie poprawić swoją jakość życia, unikając bólu i dyskomfortu. Regularna pielęgnacja stóp może mieć ogromny wpływ na ich codzienne samopoczucie. Warto zadbać o człowieka u podstaw, czyli jego stopy. Te proste 10 kroków są wystarczające, aby wynieść komfort życia na wyższy poziom. Codzienna pielęgnacja stóp jest istotną częścią ogólnego zdrowia i samopoczucia seniorów, umożliwiając im utrzymanie mobilności i niezależności. Jak powszechnie wiadomo „Zdrowe stopy niosą szczęśliwych ludzi”. 

Dobór odpowiednich wkładek ortopedycznych

Również może Cię zainteresować

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry