FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA
Zaopatrując się we wkładki ortopedyczne FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA:
- ZREGENERUJESZ ROZCIĘGNO PODESZWOWE Stosując wkładki ortopedyczne FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA korygujesz oś ruchu kończyny dolnej, usuwając przyczyny powstawania tzw. "ostrogi piętowej".
- ZATRZYMASZ ROZWÓJ STANU ZAPALNEGO Odciążenie rozcięgna przyśpiesza regenerację i przywraca jego funkcję. Wkładki ortopedyczne Footwave™ OSTROGA PIĘTOWA zapewniają dodatkową ulgę i komfort chodzenia.
- POCZUJESZ ULGĘ W BÓLU PIĘTY Prawidłowe ułożenie stopy w korytku piętowym zmniejsza odczuwalnie ból pięty, ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego. Stopy będą mniej obciążone i będą mniej się męczyły.
- AMORTYZACJA TYŁOSTOPIA Dzięki amortyzującej poduszce pod piętą wkładki redukują przeciążenia tyłostopia i przodostopia dla zapewnienia dodatkowej absorpcji wstrząsów i złagodzenia dolegliwości bólowych w okolicach pięt.
Najskuteczniejsze wkładki na ostrogi spośród wkładek ortopedycznych FootWave™
Ostry ból odczuwany w trakcie chodzenia utrudnia Ci poruszanie się i codzienne funkcjonowanie? To może być przewlekły stan zapalny w okolicach kości piętowej, nazywany potocznie "ostrogą piętową". Wraz z rozwojem dolegliwości ból występuje również podczas siedzenia czy snu i znacząco wpływa na jakość życia.
Dynamiczne wkładki ortopedyczne na ostrogi FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA wspierają łuki stopy i pozwalają na zmniejszenie napięcia w okolicach rozcięgna podeszwowego, następuje redukcja nacisku na bolące miejsce. Skutkuje to zmniejszeniem dolegliwości bólowych pięty i poprawą komfortu poruszania się. Dodatkowo korekcja osi ruchu pięty zapobiega powstawaniu ostrogi piętowej. Dzięki specjalnej budowie dynamiczne wkładki stabilizują piętę, a zawarte w nich amortyzatory zmniejszają przeciążenia i chronią przed negatywnymi skutkami wstrząsów powstałych przy poruszaniu.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą
Spis treści:
Przyczyny powstawania ostrogi piętowej
Z medycznego punktu widzenia, ostroga piętowa to narośl kostna (kalceofit) na guzie piętowym, zlokalizowana w okolicach przyczepu rozcięgna podeszwowego. Ten rodzaj narośli powstaje stopniowo, powoli, na wskutek odpowiedzi kości na stan zapalny. Diagnozuje się ją na podstawie diagnostyki obrazowej RTG - narośl widoczna jest na zdjęciu rentgnenowski w postaci rogu lub kolca, który przypomina ostrogę.
Ważne, aby pamiętać o bezpośredniej przyczynie powstawania tej dolegliwości - jest nią stan zapalny, ale nie kości piętowej a rozcięgna znajdującego się po podeszwowej stronie stopy. Zapalenie rozcięgna pojawia się zazwyczaj ok 1-2 cm od jego przyczepu na guzie piętowym - często w tym miejscu jest dobrze widoczny wysięk limfatyczny (opuchlizna), która nasila się podczas aktywności i zmęczenia stóp.
Kiedy zatem odczuwamy bolesność w okolicy pięty i zdiagnozowano u nas ostrogę piętową, to leczeniu powinno być poddane przede wszystkim rozcięgno podeszwowe. Narośl kostna sama w sobie nie powoduje dolegliwości bólowych (!), choć często pacjenci zgłaszają, że właśnie taki rodzaj dyskomfortu odczuwają.
Rozcięgno podeszwowe - przyczyny stanu zapalnego
Zbytnia pronacja stawu skokowego (potocznie koślawość), obniża wysklepienie stopy wydłużając ją i skupiając przy tym wszystkie siły na rozcięgnie podeszwowym. Mówimy wtedy o stopie płasko-koślawej. Z czasem powoduje to opuchnięcie powięzi, mikrourazy włókien taśmy rozcięgna (szczególnie w okolicy 1-2 cm za zaczepem) oraz podrażnienie i pogrubienie otaczających tkanek powodując ból w sklepieniu stopy i pięcie. Zapalenie rozcięgna pojawia się często przy występowaniu dodatkowych czynników ryzyka, którymi są:
- nadwaga
- stojąca praca
- płaskostopie
- koślawość (nadmierna pronacja)
- noszenie nieodpowiednich butów ( na wysokim obcasie bądź zbyt płaskie)
- nadmierne wydrążenie stopy
- nierówność długości kończyn dolnych
- zaburzenia ukrwienia stopy
- wadliwa biomechanika stopy
- występowanie innych schorzeń jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
- ograniczenie zgięcia grzbietowego w stawie skokowym będące wynikiem przykurczu mięśni łydki
- przetrenowanie biegowe
- proces starzenia
Ostrogi piętowe - najczęstsza przyczyna
Jak już wspomnieliśmy, bezpośrednią przyczyną jest zapalenie rozcięgna. Natomiast najczęstszą przyczyną tego stanu zapalnego, jest tzw. stopa płasko-koślawa wynikająca z nadmiernej pronacji, która dotyka aż 86% społeczeństwa (schorzenie cywilizacyjne). Koślawość, płaskostopie i ostrogi piętowe są ze sobą ściśle powiązane i jeśli cierpimy na jedno z nich, pojawienie się pozostałych jest bardzo prawdopodobne.
Dlatego właśnie ten rodzaj wkładki na ostrogi są jedną z najskuteczniejszych broni na tę dolegliwość. Działają one dwutorowo: usuwają główną przyczynę, jaką jest nadmierna pronacja (uciekanie kości pięty na zewnątrz i skręcanie stawu skokowego do wewnątrz) poprzez stabilizację korytkiem piętowym i redukują skutki, poprzez uniesienie łuków podeszwowych i amortyzację pięty. Podwójny amortyzator kierunkowy tyłostopia nie tylko absorbuje wstrząsy, ale też odpowiednio kierunkuje stopę podczas chodzenia. Takiego działania nie zapewnią podpiętki.
Wkładki na ostrogi a inne wyroby
Często zanim sięgniemy po wkładki ortopedyczne na ostrogi piętowe, próbujemy innych rozwiązań, jak podpiętki czy wkładki żelowe lub wykonane z innych, bardzo miękkich materiałów. Niestety, mimo chwilowej ulgi, jaki oferuje ten rodzaj wyrobów ze względu na swoją miękkość, będą one miały negatywny wpływ na stopę. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na swoją miękkość nie mogą odpowiednio utrzymać stopy pod ciężarem ciała i powodują pogłębianie się koślawości (nadmiernej pronacji) i płaskostopia, co w efekcie jeszcze bardziej pogorszy zapalenie rozcięgna i przyspieszy narastanie ostrogi. Ponadto, podpiętki często unoszą tyłostopie, działając jak obcas - prowadzi to do trwałego przykruczu ścięgien Achillesa i mięśnia brzuchatego łydki. Dlatego ten rodzaj zaopatrzenia (podpiętki lub wkładki żelowe) jest doradzany tylko jako rozwiązanie doraźne, tymczasowe. Jeśli już musimy z niego skorzystać, najlepiej jeśli będą to podpiętki wkładki w jednym, gdzie występuje minimalne korytko piętowe i wyprofilowane łuki podeszwowe, np. FootWave™ SOFTY
Inny rodzaj zaopatrzenia niż podpiętki i wkładki ortopedyczne, który jest polecany jako wsparcie w leczeniu, to kompresja, czyli skarpety lub opaski kompresyjne. Świetnie wspierają działanie wkładek ortopedycznych - poprzez kompresję zwiększają ukrwienie przyspieszając regenerację rozcięgna, odprowadzają limfę (zmniejszają opuchliznę w okolicach ostrogi) i wspierają stabilizację. Najlepiej zaopatrzyć się w kompresję dynamiczną, np. marki OS1st ™: FS4 Staw skokowy i FS6 Staw skokowy
Wkładki ortopedyczne FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA jako element procesu leczenia ostrogi
Choć wkładki na ostrogi są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia ostrogi to nie można zapominać, że najlepsze efekty osiągniemy, kiedy połączymy wkładki ortopedyczne z innymi skutecznymi sposobami wygaszania stanu zapalnego czy regeneracji rozcięgna. Do rekomendowanych sposobów leczenia możemy zaliczyć:
-
Ćwiczenia na ostrogę piętową
Nie tylko wpływają pozytywnie na rozcięgno podeszwowe poprzez jego rozciąganie i zwiększenie ukrwienia (co przyspiesza regenerację, dostarczając więcej cennych składników do obciążonych tkanek), ale też mobilizują stopę i poprawiają jej ogólną biomechanikę, co znacząco przyspiesza usunięcie głównej przyczyny powstawania ostróg.
Sprawdź przygotowane przez nas zestawy ćwiczeń: OSTROGA PIĘTOWA FILM, NASZE ARTYKUŁY -
Zaprzestanie treningów / aktywności fizycznej
Aby pozwolić na wygaszenie stanu zapalnego i regenerację rozcięgna -
Obniżenie wagi ciała jeśli nadwaga była przyczyną
Dodatkowe kilogramy zwiększają nacisk na stopy - pozbywając się ich, odciążamy rozcięgno i piętę -
Okłady chłodzące i odpowiedni masaż
Świetnym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch sposobów, np. korzystając z urządzenia do ćwiczeń FootGym: FootGym -
Fala uderzeniowa / ultradźwięki
bezpieczne i szczególnie skuteczne -
Laser wysokoenergetyczny
absolutna nowość w fizykoterapii, duża skuteczność -
Podanie leków przeciwzapalnych bądź użycie maści przeciwzapalnych
UWAGA! Podawanie tzw. "blokady" powinno być ostatecznością i powinno być stosowane tylko i wyłącznie w przypadkach dużych i ostrych stanów bólowych, powodujących znacznie utrudnione poruszanie się. Silne środki przeciwzapalne podawane iniekcyjnie (zastrzykiem) w rozcięgno podeszwowe, szczególnie bez kontroli podawania przez USG, powodują zwapnienia włókien taśmy rozcięgna, co skutkuje ich bezpowrotnym zerwaniem! Szacuje się, że trzykrotne podanie takiej blokady zwiększa ryzyko zerwania się rozcięgna o 70%. Zerwanie rozcięgna to niezwykle bolesna i dotkliwa przypadłość, wymagająca leczenia operacyjnego.
Rodzaj leczenia powinien by dostosowany do potrzeb pacjenta przez specjalistę jak ortopeda, fizjoterapeuta, rehabilitant czy podolog i poprzedzony odpowiednią diagnostyka. Pamiętajmy, podpiętki silikonowe na ostrogi dadzą nam tylko i wyłącznie chwilową ulgę, a w dłuższym terminie ten rodzaj zaopatrzenia pogłębi chorobę i spowoduje jeszcze większy dyskomfort!
JAK DZIAŁA I JAK JEST ZBUDOWANA WKŁADKA OSTROGA PIĘTOWA?
Nr | Element wkładki | Funkcja | Co to oznacza? |
1 | Podwójny amortyzator kierunkowy | Absorbuje wstrząsy tyłostopia, kontroluje ruch 3D stawu skokowego, wprowadza prawidłowo w supinację. Zmniejszy się ból pięty a stopy będą pracować we właściwych kierunkach i zakresach ruchu. | Zmniejszy się ból pięty a stopy będą pracować we właściwych kierunkach i zakresach ruchu |
2 | Płaski spód wkładki (platforma podeszwowa) | Stabilizacja, wyeliminowanie niekontrolowanej rotacji. Wkładki nie będą przekręcać się w obuwiu w sposób niekontrolowany podczas chodu, dzięki czemu korekcja i wsparcie będzie zawsze prawidłowe. | Wkładki nie będą przekręcać się w obuwiu w sposób niekontrolowany podczas chodu, dzięki czemu korekcja i wsparcie będzie zawsze prawidłowe |
3 | Amortyzator przodostopia | Amortyzacja głów kości śródstopia. Miękka pelota działa jak poduszka - zwiększy komfort poruszania się oraz zapobiegnie tworzeniu się odcisków (modzeli) w tym miejscu. | Miękka pelota działa jak poduszka - zwiększy komfort poruszania się oraz zapobiegnie tworzeniu się odcisków (modzeli) w tym miejscu |
4 | Głębokie, wyprofilowane korytko piętowe | Prawidłowe ustawienie osi kończyny dolnej w pozycji neutralnej, stabilizacja, wyeliminowanie niekontrolowanej rotacji. Twoje stopy nie będą przekręcać się w trakcie poruszania a nogi będą pracować w prawidłowych osiach (nie będą się koślawić, pięty nie będą "uciekać" na zewnątrz). | Twoje stopy nie będą przekręcać się w trakcie poruszania a nogi będą pracować w prawidłowych osiach (nie będą się koślawić, pięty nie będą "uciekać" na zewnątrz) |
5 | Podparcie łuków podeszwowych | Wsparcie dla struktur anatomicznych stopy (odciążenie rozcięgna podeszwowego). Twoje łuki podeszwowe (podłużny i poprzeczny) będą prawidłowo wysklepione, dzięki czemu stopy będą mniej się męczyć i pracować prawidłowo. | Twoje łuki podeszwowe (podłużny i poprzeczny) będą prawidłowo wysklepione, dzięki czemu stopy będą mniej się męczyć i pracować prawidłowo |
6 | Materiał WaveEVA 450B | Optymalny poziom twardości, amortyzacji oraz pożądany współczynnik odkształcenia. Zmniejszy się ból Twoich stóp, szczególnie pięty, zwiększy się komfort poruszania się oraz stabilność. | Zmniejszy się ból Twoich stóp, szczególnie pięty, zwiększy się komfort poruszania się oraz stabilność |
7 | Wyściółka z mikrofibry | Bezpieczeństwo, higiena, wentylacja, komfort. Miękki materiał zapobiega obtarciom, zapewnia wentylację i sprawia, że wkładki są bardzo wygodne. Przez otwory perforacji stopy będą odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoci. | Miękki materiał zapobiega obtarciom, zapewnia wentylację i sprawia, że wkładki są bardzo wygodne. Przez otwory perforacji stopy będą odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoci |
- Zastosowanie
- ból pięty, zapalenie rozcięgna podeszwy, ostroga piętowa
- Rozmiary
- XS; S; M; L; XL
- Dla kogo
- Dla kobiet
Dla mężczyzn
Wszystkie - Choroba
- Ból pięty
Ostroga piętowa
Płaskostopie podłużne
Zapalenie rozcięgna podeszwowego - Sprzedaj jako
- Para
Napisz swoją opinię
FootWave™ SUPI 3/4
PŁASKOSTOPIE, KOŚLAWOŚĆ STÓP I KOLAN
FootWave™ SUPI
NADMIERNA PRONACJA, BÓLE PRZECIĄŻENIOWE, STOPA...
FootWave™ Obuwie Terapeutyczne HOME granatowy
Obuwie dedykowane do wkładek FootWave
Ćwiczebnik, czyli jak zadbać o zdrowie poprzez ruch
Zbiór najbardziej przydatnych, powszechnie zalecanych...
EXTRA SMALL XS | SMALL S | MEDIUM M | LARGE L | EXTRA LARGE XL |
---|---|---|---|---|
35-38 | 39-41 | 42-43 | 44-45 | 46-48 |
check_circle Recenzja została wysłana