Ostroga piętowa

Schorzenie określane jako ostroga piętowa to w istocie rodzaj narośli kostnej guza piętowego, która pojawia się na kości piętowej. Powoduje znaczne dolegliwości bólowe (szczególnie ból pięty) oraz powoduje dyskomfort podczas chodzenia. Wpływa na wzorzec i biomechanikę chodu, a nierzadko towarzyszą im dodatkowe problemy stóp, jak płaskostopie czy haluksy. Na szczęście dzisiejsza medycyna pozwa skutecznie walczyć z ostrogą piętową, zarówno usuwając jej przyczyny jak i skutki. W naszym serwisie poniżej znajdziesz wiele istotnych informacji na temat ostrogi piętowej - dowiesz się co to jest ostroga piętowa, jak postaje ostroga piętowa, jak jest dostępne skuteczne metody leczenia na ostrogi piętowe oraz jakie wkładki ortopedyczne oraz dodatkowe zaopatrzenie będzie pomocne.

Objawy ostrogi piętowej

Najczęstszym i dominującym objawem ostrogi piętowej jest uciążliwy ból pięty, określany często jako kłujący, rwący lub tępy, odczuwany zarówno podczas chodzenia jak i w spoczynku. Należy jednak pamiętać, że ból w okolicach tyłostopia (kości piętowej) pojawia się najczęściej, kiedy ostroga piętowa jest już rozwinięta i za późno na działania zapobiegawcze.

Objawy, które mogą pojawić się na długo przed wystąpieniem bólu, to przede wszystkim wysięk limfatyczny, czyli obrzek, opuchlizna, w obrębie wewnętrznej części tyłostopia - dokładniej w okolicach przyczepu rozcięgna podeszwowego do guza kości piętowej. Obrzęk może utrzymywać się przez cały czas, ale nierzadko zdarza się, że pojawia się jako objaw zmęczeniowy, tj. np. po całym dniu.

Do dodatkowych symptomów ostrogi piętowej można zaliczyć uczucie sztywności i ograniczoną elastyczność łuków podeszwowych (sklepienia stopy). Ten objaw doświadczamy najcześciej rano po przebudzeniu, kiedy stopa wymaga "rozchodzenia" i rozmasowania aby przywrócić ruchomośc i elastyczność. To sygnał, że wkrótce możemy zostać zdiagnozowani z ostrogą piętową.

Jeśli już pojawiła się ostroga piętowa, objawy finalnie potwierdzające to schorzenie w diagnostyce to obraz radiologiczny (najczęściej zdjęcie rentgenowskie), ukazujący narośl kostną.

Ostroga piętowa - przyczyny a zapalenie rozcięgna podeszwowego

Aby zdefiniować dlaczego powstaje ostroga piętowa, przyczyny powstawania ostrogi piętowej, należy zrozumieć proces jej tworzenia się na pięcie. Ostroga piętowa sama w sobie jest naroślą kostną na kości piętowej, kształtem przypomina właśnie to, jak wygląda piętowa ostroga kowbojska, stąd nazwa. Narośl ta - fachowo nazywana osteofitem - powstaje w wyniku tzw. kalcyfikacji (zwapnienia) tkanki kostnej w odpowiedzi na stan zapalny. Innymi słowy, kość piętowa reaguje w podobny sposób, jak gdyby była złamana - próbując się zregenerować "nadlewa" kość pięty i powstaje ostroga.

Trzeba sobie jednak zdać sprawę z faktu, który budzi wśród Pacjentów wiele kontrowersji - sama narośl kostna nie boli! Choć może tak się wydawać, to osteofit sam w sobie pozostaje bez większego wpływu na nasze stopy, nie powoduje dyskofortu ani nie zaburza znacząco biomechaniki ruchu. Dlaczego zatem Pacjenci doświadczają dolegliwości bólowych? I jaki stan zapalny powoduje powstawanie narośli?

Odpowiedzią jest rozcięgno podeszwowe. Zwróćmy uwagę, że zarówno ból pięty jak i narośl powstają dokładnie w okolicy przeczepu rozcięgna do guza piętowego (a dokładniej ok. 1-1,5 cm od miejsca przyczepu). Dokładnie w tym miejscu rozcięgno podeszwowe jest najsłabsze. W tym miejscu powstaje zapalenie rozcięgna podeszwowego, które w przypadku ostrogi piętowej jest głównym winowajcą.

Jaka jest przyczyna powstawania zapalenia rozciegna podeszwowego? Choć przyczyn może być wiele, najczęściej jest to koślawość (nadmierna pronacja) oraz płaskostopie (podłużne i poprzecze). Stopy z takimi dolegliwościami przeciążają w sposób znaczny i ciągły taśmę rozcięgna, którego włókna w najsłabszym punkcie doświadczają mikrourazów. Te natomiast ciężko się regenerują bez usunięcia głównej przyczyny.

Do dodatkowych przyczyn możemy zaliczyć brak aktywności fiycznej, nadmierne przeciążenia, nadwagę, urazy i kontuzje czy dobór nieodpowiedniego obuwia (np. butów na obcasie czy bardzo twardych).

Często można spotkać się z sytuacją, kiedy na zapalenie rozcięgna mówi się zwyczajowo "ostroga piętowa", ponieważ oba problemy są ze sobą ściśle powiązane. Narośl kostna nie pojawia się, jeśli nie ma zapalenia w okolicy pięty.

Diagnostyka ostrogi piętowej

Podstawowa diagnostyka ostrogi piętowej to przede wszystki badania obrazowe RTG lub USG, które uwidocznią ostrogę. Możliwe jest jednak wcześniejsze jej wykrycie, zasięgając porady poprzez badanie manualne lub komputerowe stóp u specjalisty (np. fizjoterapeuty) biegłego z zakresu biomechaniki kończyny dolnej. Takie badanie stóp podczas wizyty u lekarza może szybko i łatwo ukazać problemy z rozcięgnem podeszwowym, jego przeciążenie i stopień wydolności. Możliwe jest również zaobserwowanie stanu zapalnego przed wystąpieniem dolegliwości bólowych.

Ostroga piętowa - leczenie

Istnieje wiele skutecznych metod leczenia ostrogi piętowej i zapalenia rozcięgna. Lecząc ostrogi piętowe należy pamiętać, aby leczyć nie tylko skutk (ból, obrzęk), ale przede wszystkim przyczyny (koślawość i płaskostopie).

Wkładki na ostrogę piętową

Specjalne wkładki ortopedyczne to jedno z najlepszych rozwiązań na leczenie ostrogi piętowej, gdyż zapewnia kompleksowe działanie. Zarówno redukuje znacząco skutki ostrogi, jak i usuwa przyczyny jej powstawania. Poprzez odpowiednio wyprofilowane korytko piętowe amortyzuje tyłostopie, odciąża guz piętowy, ale również dba o prawidłowe ustawienie stawu skokowego (co jest przyczyną koślawości, a zatem przyczyną ostrogi pietowej). Podwójny amortyzator kierunkowy, oprócz redukcji wstrząsów, kontroluje ruch stopy we właściwym zakresie, pozwalając pięcie na prawidłowe poruszanie się.

Anatomiczne wysklepienie łuku stopy (łuków podeszwowych) wysklepia i odciąża łuk podłużny i poprzeczny, a zatem wspiera całą taśmę rozcięgna podeszowego, zmniejszając ryzyko mikrourazów. Przywraca prawidową biomechanikę wysklepienia stopy.

Polecanym modelem wkładek ortopedycznych na ostrogę piętową jest model dedykowany na ten problem: FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA

FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA

FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA

BÓL PIĘTY, ZAPALENIE ROZCIĘGNA PODESZWY, OSTROGA...

Ćwiczenia na ostrogę piętową

Odpowiednio dobrane ćwiczenia są ważnym elementem procesu leczenia. Rehabilitacja ruchowa i mobilizująca stopy i rozcięgno ma wiele wymiernych korzyści. Przywraca naturalny zakres ruchomości oraz wzmacnia układ więzadłowo-mięśniowy, co pozwala uniknąć powstawania przeciążeń i przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna. Zwiększa również ukrwienie i natlenowanie obciążonych tkanek w pięcie, co przyspiesza regenerację i zmniejsza ból.

Najlepsze są ogólne ćwiczenia rozciągające rozciegno podeszwowe oraz ścięgna Achillesa. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami na blogu oraz filmami na profilu Facebook, gdzie przedstawiamy dedykowane ćwiczenia na ostrogę piętową.

Opaski na ostrogę piętową

W przypadku znacznych obrzęków i dolegliwości bólowych, kiedy już stosujemy wkładki ortopedyczne, dołożyć odpowiednią opaskę uciskową, najlepiej z kompresją dynamiczną, strefową. Opaska powinna obejmować obszar zarówno pięty jak i śródstopia. Zmienny ucisk o odpowiednim poziomie będzie powodował mechaniczne wsparcie w odprowadzaniu nagromadzonej limfy, ale będzie również stymulował układ krwionośny, co przyspiesza regenerację i uśmierza ból. Zobacz dostępne na naszej stronie opaski marki OS1st, takie jak: FS6, FS4, AF7

Kategorie produktów uzupełniających leczenie ostrogi znajdziesz na naszym sklepie w skecji Inne Produkty

Zabiegi na ostrogę piętową

Leczenie ostrogi piętowej i zapalenie rozcięgna przy użyciu zabiegów fizykoterapii to rozwiązanie o tyle skuteczne, co doraźne i tymczasowo niwelujące skutki schorzenia. Należy pamiętać, że działania te nie usuwają bezpośredniej przczyny zapalenia, a zatem nie rozwiążą problemu na stałe. Niemniej, są zalecane nierzadko jako pierwsza terapia w walce z bólem. Do najskuteczniejszych zabiegów można zaliczyć:

  • Zabiegi fali uderzeniowej, ultradźwięki
  • Laser wysokoenergetyczny
  • Krioterapia miejscowa
  • Elektroterapia

Z powyższych, fala uderzeniowa spotyka się z największym uznaniem. I faktycznie, fala uderzeniowa jest bardzo bezpiecznym i skutecznym sposobem na usunięcie bólu, gdy dokucza nam ostroga piętowa.

Zabieg, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, to podanie przez lekarza tzw. "blokady" w formie zastrzyku. Są to środki, które bardzo szybko wygaszają stan zapalny i niemal natychmiast usuwają uczucie bólu. Jednakże, użycie tej metody powoduje trwałe zwapnienia mikrowłókien rozcięgna podeszwowego. Tak zwapnione włókna stają się sztywne i są podatne na zerwanie ciągłości pod obiążeniem. Badania szacują, że 3-krotne użycie "blokady" zwiększa ryzyko zerwania rozcięgna podeszwowego o 75%! W związku z tym, o ile czasem jest to rozwiązanie niezbędne, jeśli ból jest nie do zniesienia a Pacjent musi pozostać mobilny, to powinno być to rozwiązanie traktowane jako ostatnia deska ratunku, tylko w szczególnych okolicznościach.

Domowe sposoby na ostrogę piętową

Często jesteśmy w stanie pomóc sobie sami doraźnie w warunkach domowych. Najważniejsze są oczywiście ćwiczenia i usunięcie przyczyny poprzez wkładki ortopedyczne, można jednak spróbować sposobów takich jak:

  • rolowanie stopą twardej piłki - masaż rozcięgna
  • zastąpienie piłki butelką ze schłodzoną wodą
  • kompresy chłodzące

Warto również rozważyć dobór odpowiednich butów z amortyzacją pięty. Domowe sposoby na osgtrogę piętową stanowią efektywne wsparcie leczenia.

Dolegliwości towarzyszące ostrodze piętowej

Kiedy ostroga piętowa już się pojawi, możemy być niemal pewni, że towarzyszą jej inne popularne problemy kończyn dolnych. Najczęściej ostrodze towarzyszą koślawość, płaskostopie podłużne, płaskostopie poprzeczne, haluksy, modzele i odciski.

Aby mieć pewność co do kompleksowego obrazu kondycji naszych stóp, warto udać się do lekarza lub specjalisty w celu zasięgnięcia porady i wykonania diagnostyki stopy i chodu, np. komputerowe badanie stóp. Dzięki temu można dobrać indywidualnie odpowiednie metody w leczeniu, kiedy doskwierają nam nie tylko ostrogi piętowe. Pamiętaj, że źródło wielu problemów ze stopami leży właśnie w pięcie i jej nieprawidłowym ułożeniu.

Do góry