RODZICU! Przygotuj STOPY SWOJEGO DZIECKA do roku szkolnego!
Aż 86% społeczeństwa ma problemy ze stopami, w tym DZIECI. Zadbaj o stopy najmłodszych w kilku prosty krokach:
Jeśli szukasz szybkiej odpowiedzi to: nie, nie jest bezpieczne, a skuteczność jest wysoka - jeśli chodzi o skutki (stan zapalny). Natomiast jest to ulga krótkotrwała, ryzykowna i w żaden sposób nie leczy przyczyn powstawania ostrogi piętowej.
Jeśli szukasz szybkiej odpowiedzi to: nie, nie jest bezpieczne, a skuteczność jest wysoka - jeśli chodzi o skutki (stan zapalny). Natomiast jest to ulga krótkotrwała, ryzykowna i w żaden sposób nie leczy przyczyn powstawania ostrogi piętowej.
Ostroga piętowa, czyli entezofit (narośl kostna), może, ale nie musi pojawić się jako efekt zapalenia rozcięgna podeszwowego. Widoczna jedynie na zdjęciu RTG, sama w sobie nie powoduje dolegliwości bólowych.
Inaczej mówiąc, ostroga piętowa to objaw, zapalenie rozcięgna to przyczyna.
Niestety, zapalenie rozcięgna podeszwowego jest potocznie (choć błędnie) nazywane ostrogą piętową. Rzadziej, ale też się to zdarza, mylone jest jako zapalenie powięzi podeszwowej a u dzieci ze schorzeniem "pięta Haglunda". Wiele osób używa zamiennie "ostroga piętowa" oraz "zapalenie rozcięgna podeszwowego", a nawet w piśmiennictwie przeważa termin ostroga piętowa.
Rozcięgno podeszwowe to mocna, włóknista struktura tkanki łącznej przypominająca taśmę rozciągającą się od przyczepu guza kości piętowej a palcami. Zbudowana jest z włókien kolagenowych. Główne funkcje rozcięgna to wsparcie łuku stopy, amortyzacja wstrząsów oraz wsparcie stopy w fazie jej przetaczania podczas chodu czy biegu.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest to stan, w którym nie tyle dochodzi do zapalenia, ale do zwyrodnienia rozcięgna i okolicznych tkanek w obrębie części przyśrodkowej kości piętowej. Często zmiany zwyrodnieniowe rozwiją się w wyniku przewlekłego mikrourazu, mikropęknięcia i wtórnej degeneracji struktury, których przyczyną może być nadmierne obciążenie pięty, szczególnie u osób uprawiających bieganie lub cierpiących na otyłość.
Sama nazwa „zapalenie” rozcięgna podeszwowego sugeruje stan zapalny, który jeśli występuje, to również jako objaw wtórny. Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest to zwyrodnienie i martwica włókien kolagenowych rozcięgna. Guz kości piętowej reaguje na niewydolność rozcięgna i przeciążenia kalcyfikacją (zwapnieniem) i powstaje narośl kostna, znana jako ostroga piętowa.
To schorzenie powoduje uciążliwe dolegliwości i charakteryzuje się odczuwaniem bólu oraz sztywności w obrębie pięty (dokładniej w okolicy guza piętowego), zwłaszcza po pierwszych krokach rano lub po dłuższym okresie odpoczynku. Odczuwalny może też być przykurcz mięśni łydki.
Nieleczona ostroga piętowa może prowadzić do poważnych problemów z chodzeniem.
Istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do rozwoju ostrogi piętowej i stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego:
Coraz częściej pacjenci pytają lekarzy o metodę łagodzącą ból w postaci blokady sterydowej. Blokada polega na podaniu pacjentowi zastrzyku w okolice rozcięgna podeszwowego w warunkach ambulatoryjnych.
Głównym składnikiem są syntetyczne kortykosteroidy. Są to m.in. kortyzol, triamcynolon, betametazon i deksametazon, czyli leki sterydowe, które wykazują silne działanie przeciwzapalne i blokują przewodnictwo nerwowe w obszarze występowania bólu. Blokada zawiera również środki znieczulające jak lidokainę lub bupiwakainę, a ich główną rolą jest rozpuszczenie sterydu oraz zmniejszenie dyskomfortu podczas zabiegu.
Zastrzyki kortykosteroidowe są stosowane w leczeniu bólu pięty od ok. 1950 roku. Zalety wstrzykiwań kortykosteroidów charakteryzują się stosunkowo niskim kosztem, niską złożonością i szybkim łagodzenie bólu.
NIE. Zastrzyk jest jedynie środkiem przeciwzapalnym, który szybko zmniejsza dolegliwości bólowe. Nie leczy on przyczyny bólu, a jego skutki.
Ortopedzi, fizjoterapeuci i podolodzy odradzają stosowanie blokady na zapalenie rozcięgna (potocznie zwanego ostrogą piętową) z kilku powodów:
W związku z tym, lekarze zalecają stosowanie innych metod, takich jak fizjoterapia, ćwiczenia wzmacniające, odpowiednie wkładki ortopedyczne, zmiana obuwia, techniki masażu i rozciąganie, falę uderzeniową, które mają bardziej trwały efekt i minimalizują ryzyko działań niepożądanych.
Część lekarzy uważa również, że bardziej korzystnym zastrzykiem na zapalenie rozcięgna podeszwowego jest osocze bogatopłytkowe (PRP - Platelet Rich Plasma), które pobudza procesy regeneracji tkanek, tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz produkcji kolagenu. Ale PRP, proloterapia, użycie toksyny botulinowej typu A czy suche igłowanie, które w okresie powyżej 6 miesięcy wykazuje niższy poziom odczuwalnego bólu niż w przypadku blokady sterydowej, to już metody na kolejny artykuł.
Najpierw specjalistyczna konsultacja!
Jeśli odczuwasz długotrwały ból pięty i podejrzewasz, że występuje u Ciebie ostroga piętowa, najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym ortopedą, który może dokładnie ocenić stan pacjenta (np. ocenić stan na zdjęciu rentgenowskim) i zalecić odpowiednie leczenie. Ponadto, regularne stosowanie działań konserwatywnych (leczenie zachowawcze), takich jak ćwiczenia rozciągające, zmiana obuwia, wkładki ortopedyczne, opaski kompresyjne itp., może przynieść znaczącą ulgę i skrócić czas regeneracji i leczenia ostrogi piętowej.
Mówimy tu o opiece podologicznej zapewniającej eliminowanie lub minimalizowanie skutków innych schorzeń w obrębie stopy jak odciski, modzele, stopa cukrzycowa, reumatyczne zapalenie stawów etc., które mogą być wtórną przyczyną zapalenia rozcięgna ze względu na zmianę wzorca chodu jako efektu unikania dolegliwości bólowych wywołanych wspomnianymi dolegliwościami.
Poza tym w ramach opieki podologicznej mówimy również o zaopatrzeniu ortycznym na przykład we właściwe wkładki ortopedyczne używane profilaktycznie, leczniczo lub rehabilitacyjnie. Podolog często bywa lekarzem pierwszego kontaktu, jeśli chodzi o ostrogi piętowe.
Chociaż zapalenie rozcięgna podeszwowego może być bardzo bolesne, należy pamiętać, że istnieją skuteczne metody pozwalające skutecznie wyleczyc ostrogę piętową. Część z nich to domowe sposoby, które mogą być stosowane samodzielnie, część pod okiem specjalisty lub dzięki jego wskazówkom, a część w w specjalistycznych gabinetach:
Ograniczenie aktywności fizycznej może pomóc w zmniejszeniu bólu i „zapalenia”. W przypadku ostrogi piętowej ważne jest, aby dać stopie czas na regenerację i unikać działań, które mogą nasilić objawy.
Stosowanie lodu na ostrogi piętowe przez około 15-20 minut może pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku. Powtarzanie tego kilka razy dziennie może przynieść znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Wykonywanie ćwiczeń (na całą stopę!), które wzmacniają i rozciągają rozcięgno podeszwowe oraz rozluźniaja mięśnie łydki oraz ścięgno Achillesa, może zredukować dolegliwości bólowe i zmniejszenie napięcia. Wskazane jest wykonywanie ćwiczeń porannych i wieczornych oraz rozciąganie stopy zanim rozpoczniesz jakąkolwiek inna aktywność fizyczną.
Wybór obuwia, które zapewnia odpowiednie wsparcie i amortyzację kości piętowej, jest niezwykle ważne dla osób z ostrogą piętową. Należy unikać wysokich obcasów i klapek, a zamiast tego wybrać buty stabilne i dobrać do nich właściwe, dynamiczne wkładki.
Wybór właściwych dynamicznych wkładek ortopedycznych będących bezpiecznym produktem medycznym dedykowanym do leczenia ostrogi piętowej (FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA) lub indywidualnej FootWave™ PROFESSIONAL. Nie tylko amortyzują kość piętową i dbają o wysklepienie podeszwowej części stopy (łuk podłużny stopy, wysklepienie metatarsalne), ale przede wszystkim leczą przyczyny powstawania ostrogi piętowej.
BÓL PIĘTY, ZAPALENIE ROZCIĘGNA PODESZWY, OSTROGA...
NADMIERNA PRONACJA, BÓLE PRZECIĄŻENIOWE, STOPA...
PŁASKOSTOPIE, KOŚLAWOŚĆ STÓP I KOLAN
niektórych przypadkach rehabilitacja ostrogi piętowej może być korzystna w łagodzeniu bólu i poprawianiu zakresu ruchu w stopie. Specjalista może zalecić różne techniki, takie jak ćwiczenia na ostrogę piętową (ćwiczenia rozciągające), terapia manualna, masaż powięzi podeszwowej, ścięgna achillesa i mięśni łydki, zabiegi fizykoterapeutyczne jak ultradźwięki czy elektrostymulację mięśni oraz niezwykle polecana w ostatnim czasie fala uderzeniowa. Należy pamiętać, że nie wszystkie z tych metod bedą skuteczne (np. pole magnetyczne).
Dzięki poprawie krążenia następuje szybsza regeneracja tkanek rozcięgna podeszwowego, a stabilizacja stopy zapewnia ochronę i wsparcie rozcięgna. Dobrym wyborem będą opaski OS1st FS6 lub FS4 dedykowane na ostrogę piętową.
Produkt sprzedawany jako para.
Produkt sprzedawany jako para.
Produkt sprzedawany jako para.
W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze daje zbyt słabe efekty, można zastosować terapię farmakologiczną. Polega ona na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ich działanie polega na redukcji bólu i stanu zapalnego.
Zgodnie z badaniami nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z metod powinna być wiodąca w leczeniu, gdy dokuczają nam ostrogi piętowe. Poza tym należy rozróżnić efekty krótko- i długoterminowe, a także różnicę pomiędzy leczeniem przyczyn zapalenia podeszwowego, a skutku, w postaci dolegliwości bólowych.
Uważa się, że wkładki ortopedyczne zmniejszają objawy zapalenia rozcięgna poprzez zmniejszenie obciążenia powięzi, zapewniając przy tym wsparcie łuku przyśrodkowego i zmniejszenie pronacji stopy. (Badania: 1, 2), ćwiczenia oparte na rozciaganiu przynoszą pozytywne efekty przy dłuższym okresie stosowania (Badania: 3,4,5).
Używanie NLPZ może zwiększyć ulgę w bólu i poprawić swobodę poruszania się w połączeniu z leczeniem zachowawczym (Badania: 6), zabiegi fizykoterapeutyczne, jak terapia falą uderzeniową wywołuje znaczną poprawę (Badanie: 7).
Przegladając wyniki przeprowadzonych badań mamy chęć zasugerowania, aby:
Indywidualny plan leczenia na ostrogi piętowe
Pamiętajmy również, że w razie poważniejszych objawów ostrogi piętowej, które nie ustępują po stosowaniu domowych metod, zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Ortodopeda lub fizjoterapeuta będą w stanie przeprowadzić bardziej precyzyjną diagnozę, zidentyfikować przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego i zaproponować indywidualny plan leczenia.
Leczenie wymaga czasu i cierpliwości, ale z odpowiednim podejściem, większość osób może znacznie poprawić swoje zdrowie i jakość życia.
Ostatecznym krokiem w leczeniu ostrogi piętowej, jeśli wszystkie inne metody zawiodą, jest rozważenie interwencji chirurgicznej, ale o tym może zadecydować tylko lekarz specjalista.
Gdy występuje ostroga piętowa, zabieg chirurgiczny w przypadku zapalenia rozcięgna polega na częściowym przecięciu rozcięgna w obrębie guza kości piętowej w celu zmniejszenia obciążenia przenoszonego na jego przyczep. Jest to ostateczny krok w leczeniu rozcięgna podeszwowego i niestety może prowadzić do negatywnych skutków jak spłaszczenie łuku podłużnego stopy (płaskostopie podłużne) czy przerwanie mikroskopijnych połączeń nerwowych, które znajdują się w okolicy przyczepu rozcięgna.
Ostroga piętowa jako sama narośl kostna bywa również usuwana w trakcie zabiegu, ale nie jest to regułą.
Aż 86% społeczeństwa ma problemy ze stopami, w tym DZIECI. Zadbaj o stopy najmłodszych w kilku prosty krokach:
Stopy dziecka nie są takie same jak stopy dorosłego człowieka. Różnią się nie tylko rozmiarem czy wyglądem, ale także układem kostnym, który cały czas rośnie. Oznacza to, że dla prawidłowego rozwoju, stopy dziecka wymagają specjalnego traktowania. Wkładki ortopedyczne FootWave™ KIDS zostały zaprojektowane przez podiatrów (lekarzy specjalistów od stóp) właśnie z myślą o dzieciach.
Zgodnie z raportem - GSK Global Pain Index Report – 2020, aż 93% osób na świecie cierpiało z powodu jakichkolwiek bóli w ostatnim roku, z czego ból kolan stanowił 36% przypadków, plasując się na III miejscu, zaraz za bólem pleców (56%) oraz bólem karku (38%).