FAKTY I MITY O WKŁADKACH ORTOPEDYCZNYCH

Poniżej przedstawiamy fakty i mity dotyczące wyboru wkładek ortopedycznych.

Kogo z nas nie bolały choć raz w życiu stopy z jakiegokolwiek powodu? Chyba nie ma takiej osoby. Temu naprawdę można zaradzić wybierając odpowiednie wkładki ortopedyczne. Oto kilka faktów i mitów, które pomogą nam w dokonaniu właściwego, dobrego wyboru.

 • Każdy powinien nosić odpowiednie dla siebie wkładki ortopedyczne – FAKT.
 • Wkładki ortopedyczne korygują postawę ciała – FAKT.

 • Te same wkładki mogą być używane w wielu parach obuwia – FAKT.
  Jeżeli po wcześniejszym usunięciu z obuwia wkładek fabrycznych czy wyściółek, nasza wkładka ortopedyczna jest po włożeniu do buta stabilna i nie porusza się, śmiało możemy używać jej w tym modelu obuwia.

 • Wkładki ortopedyczne mogą poprawić efektywność treningu. – FAKT.
  Dla osób aktywnie uprawiających sport, wkładki ortopedyczne nie tylko zapobiegają urazom, ale również mogą poprawić efektywność treningową. Poprzez zapewnienie odpowiedniego wsparcia i rozłożenia nacisku na stopę, wkładki pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, co jest kluczowe dla osiągania lepszych wyników sportowych.

 • Wkładki ortopedyczne mogą zmniejszyć ryzyko powstawania odcisków i pęcherzy. – FAKT.
  Niewłaściwe dopasowanie butów często prowadzi do powstawania odcisków i pęcherzy, które mogą być nie tylko bolesne, ale również mogą przyczynić się do dalszych problemów ze stopami. Wkładki ortopedyczne, dostosowane do kształtu stopy i rodzaju obuwia, mogą znacząco zmniejszyć tarcie i nacisk w newralgicznych punktach stopy, zapobiegając tym samym powstawaniu odcisków i pęcherzy.
 • Wkładki ortopedyczne są tylko dla osób starszych. – MIT.
  To błędne przekonanie, ponieważ wkładki ortopedyczne mogą być korzystne dla osób w każdym wieku, niezależnie od ich aktywności fizycznej czy stanu zdrowia stóp.
 • Wkładki ortopedyczne są niewygodne. – MIT.
  W rzeczywistości, dobrze dobrane wkładki ortopedyczne znacząco zwiększają komfort noszenia butów, poprawiając ich dopasowanie i zapewniając odpowiednie wsparcie dla stóp.
 • Wkładki ortopedyczne są zbyt drogie. – MIT.
  Inwestycja w dobrej jakości wkładki ortopedyczne może wydawać się kosztowna, ale jest to inwestycja w zdrowie i komfort stóp na długie lata. Ponadto, mogą one zapobiec poważniejszym i droższym w leczeniu problemom zdrowotnym.
 • Wkładka to wkładka – każda jest taka sama! – MIT.
  To zdecydowanie nieprawdziwa informacja. Istnieje wiele rodzajów wkładek i niezwykle istotna jest umiejętna ocena ich wpływu i przydatności dla naszych stóp.

  Wkładki obuwnicze – stanowiące zwykłą wyściółkę obuwia, w żaden sposób nie wspierają i nie korygują stóp
  Wkładki medyczne – stanowiące idealną odpowiedź na każdą potrzebę stóp:
  Profilaktyczne – przeznaczone dla zdrowej stopy, zapewniające jej utrzymanie naturalnej osi i zapobiegające powstawaniu dolegliwości
  Ortopedyczne - przeznaczone dla stopy z dysfunkcją, występującym schorzeniem czy deformacją. Mogą być to wkładki ogólno dostępne na rynku (OTC – „over the counter”) przeznaczone dla stopy zdrowej lub stopy z popularnymi dolegliwościami (np. płaskostopie czy ostroga piętowa) lub wkładki dobierane indywidualnie do leczenia konkretnych, bardziej skomplikowanych stanów chorobowych stopy.

 • Statyczne i dynamiczne wkładki ortopedyczne działają tak samo! – MIT.
  Jeśli zdecydujesz się na używanie wkładek ortopedycznych dostępnych na rynku, jedynym słusznym wyborem są wkładki dynamiczne! Dynamiczne wkładki ortopedyczne - poprzez swoją budowę jak właściwa matryca, wzmocnienia, amortyzatory, punkty podporu czy peloty, dynamiczne wkładki ortopedyczne korygują ustawienie kończyn dolnych w kierunku prawidłowych wzorców we wszystkich fazach chodu, działając aktywnie również w obciążeniu i wspierając prawidłową pracę aparatu więzadłowo-mięśniowego i stawów. Statyczne wkładki ortopedyczne – poprzez brak stabilnej platformy podeszwowej, brak wzmocnień stabilizujących czy zastosowanie odlewów z korekcją „na oko” , nie zapewniają one ani stabilizacji, ani nie wspierają struktur więzadłowo-mięśniowych i nie kontrolują osi ruchu tyłostopia we wszystkich fazach cyklu chodu.
 • Najlepsze są wkładki żelowe! – MIT.
  Wkładki żelowe reklamowane przede wszystkim jako ulga dla naszych stóp dzięki dużej amortyzacji, stosowane do codziennego użytku mogą przysporzyć nam więcej dolegliwości niż korzyści. Nie pozwalają one na usztywnienie się stopy i w fazie przenoszenia, utrudniają odbicie (propulsję) stopy od podłoża. Nie zapewniają stabilizacji stopy przez co zaburzają utrzymanie naturalnej osi kończyny. Nie wspierają pracy aparatu więzadłowo-mięśniowego stopy z uwagi na jego rozleniwienie poprzez nadmierną amortyzacje jaką zapewniają. (Grafika opisująca fazy chodu byłaby przydatna).
 • Najlepsze są wkładki z odcisku czy odlewu! – MIT.
  Są to z reguły wkładki statyczne, czyli niewłaściwe
 • Wkładka ortopedyczna nie działa na haluksy! – MIT.
  Używanie dynamicznej wkładki ortopedycznej hamuje i powstrzymuje powstawanie haluksów i jest niezbędne po ich operacji w celu profilaktycznym. Jedyne czego nie może uczynić taka wkładka to cofnięcie już powstałych haluksów.
 • Ostrogi piętowej nie można wyleczyć wkładkami ortopedycznymi – MIT.
  Oczywiście, że dynamiczne wkładki ortopedyczne doskonale poradzą sobie z tym problemem. Dolegliwość popularnie nazywana ostrogą piętową jest bowiem zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Dynamiczne wkładki ortopedyczne przeznaczone do leczenia tej dolegliwości, wspierając w odpowiednich miejscach łuki stopy, redukują napięcie wywierane na rozcięgno podeszwowe eliminując tym samym przyczynę powstania tego schorzenia.

 • Wyleczę schorzenie stóp wyłącznie wkładkami ortopedycznymi – MIT.
  Wkładki ortopedyczne są zawsze niezbędne w procesie leczenia. Ze względu jednak na różnorodność schorzeń nigdy nie powinniśmy zapominać o konsultacji z ortopedą czy rehabilitantem i zastosowaniu się do ich zaleceń. A! i pamiętajmy wkładki ortopedyczne, ale tylko te dynamiczne!
 • Moje stopy nigdy mnie nie bolą – czyli moje stopy są zdrowe! – MIT.
  Choć ciężko w to uwierzyć, że jest ktoś kto nigdy w życiu nie odczuwał bólu stóp…ale załóżmy, że tak jest. Należy pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Dolegliwości bólowe często mogą wystąpić już po wystąpieniu deformacji czy przeciążenia. Po co tego doświadczać, lepiej przecież jak zwykle zapobiegać niż leczyć.

Wkładki ortopedyczne to nie tylko pomoc w leczeniu istniejących problemów, ale również skuteczna profilaktyka przeciwko przyszłym dolegliwościom. Niezależnie od tego, czy jesteś aktywnym sportowcem, spędzasz wiele godzin na stojąco w pracy, czy po prostu chcesz zadbać o swoje stopy, odpowiednio dobrane wkładki mogą znacząco poprawić jakość Twojego życia. Zainwestuj w swoje stopy już dziś, aby móc cieszyć się zdrowiem i komfortem na co dzień.

FootWave™ KIDS

FootWave™ KIDS

POZIOM 1: KOŚLAWOŚĆ STÓP I KOLAN

89,00 zł Zobacz więcej
FootWave™ HALLUX

FootWave™ HALLUX

PALUCH OGRANICZONY, PALUCH KOŚLAWY, BUNION

164,00 zł Zobacz więcej
FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA

FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA

BÓL PIĘTY, ZAPALENIE ROZCIĘGNA PODESZWY, OSTROGA...

164,00 zł Zobacz więcej

Teraz wszystko zależy od Ciebie! Poświęć chwilę swoim stopom…

Marka FootWave może być Twoim idealnym wyborem! Footwave już od prawie dwóch dekad zaopatruje klientów i pacjentów z całego świata. Lata doświadczeń, najświeższa wiedza z zakresu biomechaniki kończyny dolnej i analizy chodu oraz współpraca z czołowymi ortopedami, podiatrami i naukowcami pozwoliły na stworzenie dynamicznych wkładek ortopedycznych. Wkładki Footwave oddziaływają na stopy podczas stania i poruszania się – w każdej fazie chodu. Prowadzą stopę prawidłowo po naturalnym torze ruchu, zapewniając kończynie dolnej właściwą, naturalną oś. Wkładki Footwave zapobiegają, leczą, zapewniają komfort i przynoszą ulgę Twoim stopom.


Również może Cię zainteresować

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry