RODZICU! Przygotuj STOPY SWOJEGO DZIECKA do roku szkolnego!
Aż 86% społeczeństwa ma problemy ze stopami, w tym DZIECI. Zadbaj o stopy najmłodszych w kilku prosty krokach:
Stopy dziecka nie są takie same jak stopy dorosłego człowieka. Różnią się nie tylko rozmiarem czy wyglądem, ale także układem kostnym, który cały czas rośnie. Oznacza to, że dla prawidłowego rozwoju, stopy dziecka wymagają specjalnego traktowania. Wkładki ortopedyczne FootWave™ KIDS zostały zaprojektowane przez podiatrów (lekarzy specjalistów od stóp) właśnie z myślą o dzieciach.
Unikatowa budowa oraz odpowiedni rozmiar wkładek zapobiegają płaskostopiu i koślawości, stymulują prawidłowy rozwój stóp oraz całej postawy ciała dziecka, zapewniają stabilność i komfort poruszania się. Wkładki FootWave Kids mogą być stosowane w walce z powyższymi dolegliwościami lub profilaktycznie, aby im zapobiegać. Chcesz wiedzieć więcej? Poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
W trosce o zdrowie dziecięcych stópek obowiązkiem rodziców jest obserwowanie, w jaki sposób dziecko je stawia, czy stopy nie "uciekają" do zewnętrznej (stopy nadmiernie supinujące - tzw. supinacja) lub wewnętrznej (stopy nadmiernie pronujące - tzw. pronacja) strony. Warto także oglądać podeszwy butów - jeśli starte są np. od wewnętrznej strony, to może być znak, że dziecku dokucza koślawość i płaskostopie podłużne, które jest najczęstszą wadą dziecięcych stópek. Oprócz płaskostopia nierzadko występuje także koślawość (więcej o koślawości dowiecie się z naszego artykułu: Koślawość u dzieci - jak sobie z nią radzić?) lub szpotawość kolan. Wszystkie te wady podlegają korekcji. A należy pamiętać, że najskuteczniejszymi metodami korekcji wad stóp i kończyn dolnych są wczesne leczenie i profilaktyka.
Warto wiedzieć przede wszystkim, że wady stóp nie są dziedziczone genetycznie. Dziedziczyć można jednak predyspozycje do danego wzorca chodu, np. specyficzny kształt pięty, który będzie wpływał na stopę. Mogą być wadami wrodzonymi - wtedy widoczne są już w dniu narodzin. Przede wszystkim jednak, w odpowiednim rozwoju stopy dużą rolę odgrywa dysproporcja między tempem wzrostu kośćca, a przyrostem masy mięśniowej oraz towarzysząca im uogólniona wiotkość tkanek miękkich (tzw. potocznie wiotkość więzadłowa), a także nadwaga, urazy, brak ruchu oraz nieprawidłowe obuwie noszone przez dziecko.
Zarówno koślawość, czyli charakterystyczne ułożenie nóg w kształt litery „X”, jak i szpotawość tworząca z kończyn dolnych łuk, stanowią naturalne etapy rozwoju układu ruchu, które zazwyczaj ulegają samoistnej korekcji do około piątego roku życia. Jeżeli tak się nie dzieje, podjąć trzeba kroki wspomagające leczenie tych wad.
Pobudzanie funkcjonowania dziecięcych stópek poprzez ćwiczenia w formie zabawy, zapobiegać może powstawaniu wad stóp typu płaskostopie podłużne, a także niewłaściwym ustawieniom stóp, takim, jak stopy nadmiernie pronujące czy stopy nadmiernie supinujące. Ćwiczenia dbają również o zachowanie właściwego ułożenia kolan oraz prawidłowej postawy ciała.
Bardzo często dla rodziców pierwszym kołem ratunkowym w przypadku wad dziecięcych stópek są właśnie ćwiczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na wkładki ortopedyczne dla dzieci, które są ogromną pomocą w kwestii wad stóp oraz kończyn dolnych. Więcej ćwiczeń znajdziecie na naszym Fanpageu- FB.
Wkładki ortopedyczne dla dzieci mogą być stosowane już od rozmiaru 24, jako profilaktyka i zapobieganie dolegliwościom i wadom stóp. Jednakże najważniejszym momentem ze wskazaniem na stosowanie wkładek korekcyjnych to wtedy, kiedy aparat więzadłowo-mięśniowy utrwali się i przestanie być wiotki, czyli zazwyczaj nie wcześniej niż po 6 roku życia (bywają wyjątki, jednak zdarzają się niezwykle rzadko). Dlatego też czołowi producenci ortopedycznych wkładek oferują produkty dla dzieci dopiero od rozmiaru 28 - jest to uśredniony rozmiar stopy dziecka w okresie 4-6 lat.
Powyższe informacje są bardzo ważne, ponieważ zbyt wczesne zaopatrzenie dziecka we wkładki ortopedyczne z dużą korekcją może przyczynić się do powstania dodatkowych dolegliwości, a nawet pogorszenia stanu pierwotnego. Dlatego wkładki dla najmłodszych, tj. w rozmiarze 24 do 28, powinny być miękkie i elastyczne, aby w najmniejszym stopniu nie ograniczać naturalnej ruchomości stópek malucha. Przykładem takich wkładek jest FootWave™ KIDS (poziom 1). Natomiast jeżeli po 6 roku życia stopy lub cały aparat kończyny dolnej dziecka rozwija się nieprawidłowo - obecne jest płaskostopie lub oś kończyn dolnych posiada niewłaściwy kształt wskazujący na koślawość, pomocne mogą okazać się dynamiczne wkładki ortopedyczne z korekcją, czyli np. FootWave™ KIDS SUPI (poziom 2), które wesprą łuk podeszwowy, bądź zadbają o prawidłowe ułożenie całej kończyny.
Wkładki takie stanowią jedno z najskuteczniejszych rozwiązań – dzięki temu, że wspierają leczenie funkcji biomechanicznych, korekcję osi ruchomości kończyn dolnych oraz ich stabilizację i odpowiednią amortyzację. Dziecko z powodzeniem nosić może je także w formie profilaktycznej, aby zapobiec utrwalaniu się deformacji. Więcej dowiecie się z naszego artykułu: Dobre praktyki u naszych pociech.
Wkładki ortopedyczne dopasować możemy indywidualnie pod rozmiar i ewentualną wadę dziecięcej stopy. Dzięki temu masz możliwość wykorzystania ich w takich butach, jakie dziecko chce nosić, a stopa jest odpowiednio zabezpieczona. Najczęściej spotykane kategorie wkładek ortopedycznych dla dzieci to wkładki:
Dobrze jest zwrócić uwagę na dodatkowe informacje dot. danego modelu wkładek. Przykładowo FootWave w ofercie swoich certyfikowanych wyrobów medycznych posiada propozycję dwóch dwóch długości dynamicznych wkładek dla dzieci. Są to: FootWave Kids Supi Full Length (przeznaczone dla dzieci wkładki ortopedyczne o pełnej długości) oraz FootWave Kids Supi ¾ (przeznaczone dla dzieci dynamiczne wkładki o długości 3/4).
POZIOM 2: KOŚLAWOŚĆ FUNKCJONALNA STÓP...
POZIOM 2: PŁASKOSTOPIE, KOŚLAWOŚĆ...
Wybór obecnych na rynku wkładek ortopedycznych jest ogromny i czasem jest ciężko przebrnąć przez wszystkie informacje. Jednak nieprawidłowo dobrane wkładki ortopedyczne dla dzieci przynieść mogą więcej szkody niż pożytku - stopa ulegnie deformacji lub pogłębi się aktualna wada. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby wkładki, które wybierzemy dla malucha, były dynamiczne i profilaktyczne.
Prawidłowa biomechanicznie wkładka powinna wspierać stopy w każdej fazie cyklu chodu. Wszystko to sprawia, że wkładki ortopedyczne dla dzieci spełniać muszą szereg wymogów konstrukcyjnych - informacje te są niezwykle ważne.
Istotne jest to, żeby wkładek ortopedycznych nie wybierać, kierując się np. wyznacznikiem, jakim jest cena lub wyłącznie na podstawie opinii znajomych. Ocena innych jest ważna i po części może być pomocna, jednak warto skupić się na najważniejszych cechach idealnych wkładek ortopedycznych.
Ważny jest także sprawdzony producent wkładek, który korzystanie z nich przez dzieci opiera właśnie o powyższe cechy, takim jest nasza marka FootWave™. Zanim jednak dziecko zacznie nosić wkładki, zadbać trzeba także o dobór odpowiedniego obuwia dla naszej pociechy.
Mnogość informacji dotyczących modeli obuwia dla dzieci oraz ich cech może przyprawiać o zawrót głowy. Niestety jednak bardzo często te dane nie są kompletne, a większość z nich nie została poparta żadnymi badaniami. To, co przede wszystkim należy mieć na uwadze, wybierając obuwie dla dzieci to fakt, że nieodpowiedni dobór i rozmiar obuwia zaburzają prawidłowy rozwój stopy, deformują jej kształt oraz hamują poznawanie przez stopę podłoża. W przypadku źle dobranych butów dla dzieci, skutki mogą towarzyszyć przez całe życie.
Z zakupem pierwszego obuwia dla dziecka nie należy się spieszyć. Najlepiej, aby miało to miejsce, gdy dziecko już samodzielnie chodzi. Pierwsze doświadczenia dziecka związane z pionizacją, nauką i początkami chodzenia powinny przebiegać w warunkach pełnej swobody. Maluchowi często wystarczy cieplejsza skarpeta, dzięki temu może czuć się maksymalnie swobodnie także w chłodniejsze dni. Do momentu, gdy dziecko nie porusza się samodzielnie na dwóch nogach, nie należy zakładać mu nie tylko butów, ale także kapci z usztywnioną podeszwą. Musi zostać zapewniona pełna, naturalna ruchomość, której nie wolno ograniczać!
Gdy dziecięce stópki godzinami więzione są w ciasnych bucikach, ich rozwój nie będzie odbywał się prawidłowo. Środowisko, w którym znajduje się stopa, w dużej mierze odpowiada ze jej ukształtowanie i powstawanie wad, takich jak płaskostopie czy koślawość kolan. Dlatego pierwsze buty na dziecięce stopy powinny być dobrane tak, aby ich nie krępowały i umożliwiały im pracę w pełnym zakresie.
Wszystkie z w powyższych informacji służą temu, aby dziecięce stopy rozwijały się prawidłowo. Dodatkowo, w przypadku zakupu pierwszych butów dla dziecka należy mieć także na uwadze rozmiar oraz rodzaj stópek.
Wkładki ortopedyczne dla dzieci marki FootWave (do wyboru mamy takie modele: FootWave KIDS (poziom 1), FootWave KIDS SUPI (poziom 2), FootWave KIDS SUPI PRO (poziom 3) to dynamiczne wkładki ortopedyczne, które możemy stosować u dzieci od 24 rozmiaru stopy.
POZIOM 1: KOŚLAWOŚĆ STÓP I KOLAN
POZIOM 2: PŁASKOSTOPIE, KOŚLAWOŚĆ...
POZIOM 3: STOPA PŁASKO-KOŚLAWA, BÓL...
Wkładki ortopedyczne FootWave™ KIDS skutecznie pomóc mogą nie tylko w podstawowym leczeniu wad dziecięcych stópek, ale także profilaktycznie w celu zapobiegania utrwalania się deformacji. Ponadto, stosowanie dziecięcych wkładek - bez względu na rodzaj, pomaga kontrolować prawidłowe ułożenie postawy ciała. Ich specjalny kształt dba o to, by zarówno lewa, jak i prawa stopa były ułożone prawidłowo, tak samo, jak kończyny dolne, biodra i kręgosłup.
Zakupiłeś już wkładki ortopedyczne FootWave™ KIDS? A może interesuje Cię więcej merytorycznych treści? Wszystkie ważne informacje znajdziesz na naszej stronie w zakładce Strefa Wiedzy - zobacz tu.
Zapoznaj się z naszą galerią zdjęć, w której pokazujemy jak wyglądają dynamiczne wkładki ortopedyczne FootWave™ dla dzieci!
Najważniejsza zasada to dobierać rozmiar wkładki na podstawie długości i rozmiaru stopy a nie bucików! Jeśli mamy wątpliwości, powinniśmy odrysować stopę malucha na kartce papieru, następnie zmierzyć długość odrysowanego kształtu i odczytać z tabeli korespondujący z długością rozmiar:
Następnie dobieramy odpowiedni zakres rozmiarowy FootWave™. Na przykład, jeśli stopa ma długość 19 cm, to z tabeli odczytujemy rozmiar 30. Oznacza to, że prawidłowy rozmiar wkładki ortopedycznej dla dziecka to Small Kids, czyli SK (30-31). To wkładka o rozmiarze 31 z możliwością DOCIĘCIA jej do rozmiaru 30. Wkładki docinamy od strony przodostopia (czyli od palców).
Aż 86% społeczeństwa ma problemy ze stopami, w tym DZIECI. Zadbaj o stopy najmłodszych w kilku prosty krokach:
Znowu wygodne skarpety, szampon do włosów czy coś do kuchni lub do domu?