Stopy dziecka nie są takie same jak stopy dorosłego człowieka. Różnią się nie tylko rozmiarem czy wyglądem, ale także układem kostnym, który cały czas rośnie. Oznacza to, że dla prawidłowego rozwoju, stopy dziecka wymagają specjalnego traktowania. Wkładki ortopedyczne FootWave™ KIDS zostały zaprojektowane przez podiatrów (lekarzy specjalistów od stóp) właśnie z myślą o dzieciach. 

Unikatowa budowa oraz odpowiedni rozmiar wkładek zapobiegają płaskostopiu i koślawości, stymulują prawidłowy rozwój stóp oraz całej postawy ciała dziecka, zapewniają stabilność i komfort poruszania się. Wkładki FootWave Kids mogą być stosowane w walce z powyższymi dolegliwościami lub profilaktycznie, aby im zapobiegać. Chcesz wiedzieć więcej? Poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Określenie postawy stóp - szpotawa, neutralna lub koślawa.

Wady stóp u dzieci - na co zwrócić uwagę?

W trosce o zdrowie dziecięcych stópek obowiązkiem rodziców jest obserwowanie, w jaki sposób dziecko je stawia, czy stopy nie "uciekają" do zewnętrznej (stopy nadmiernie supinujące - tzw. supinacja) lub wewnętrznej (stopy nadmiernie pronujące - tzw. pronacja) strony. Warto także oglądać podeszwy butów - jeśli starte są np. od wewnętrznej strony, to może być znak, że dziecku dokucza koślawość i płaskostopie podłużne, które jest najczęstszą wadą dziecięcych stópek. Oprócz płaskostopia nierzadko występuje także koślawość (więcej o koślawości dowiecie się z naszego artykułu: Koślawość u dzieci - jak sobie z nią radzić?) lub szpotawość kolan. Wszystkie te wady podlegają korekcji. A należy pamiętać, że najskuteczniejszymi metodami korekcji wad stóp i kończyn dolnych są wczesne leczenie i profilaktyka.

Pronacja oraz supinacja najczęściej występujące wady stóp u dzieci. Idealnym rozwiązaniem są wkładki ortopedyczne FootWave

W jaki sposób powstają wady stóp u dzieci?

Warto wiedzieć przede wszystkim, że wady stóp nie są dziedziczone genetycznie. Dziedziczyć można jednak predyspozycje do danego wzorca chodu, np. specyficzny kształt pięty, który będzie wpływał na stopę. Mogą być wadami wrodzonymi - wtedy widoczne są już w dniu narodzin. Przede wszystkim jednak, w odpowiednim rozwoju stopy dużą rolę odgrywa dysproporcja między tempem wzrostu kośćca, a przyrostem masy mięśniowej oraz towarzysząca im uogólniona wiotkość tkanek miękkich (tzw. potocznie wiotkość więzadłowa), a także nadwaga, urazy, brak ruchu oraz nieprawidłowe obuwie noszone przez dziecko.

Zarówno koślawość, czyli charakterystyczne ułożenie nóg w kształt litery „X”, jak i szpotawość tworząca z kończyn dolnych łuk, stanowią naturalne etapy rozwoju układu ruchu, które zazwyczaj ulegają samoistnej korekcji do około piątego roku życia. Jeżeli tak się nie dzieje, podjąć trzeba kroki wspomagające leczenie tych wad.

Koślawość u dzieci w różnym wieku - wkładki ortopedyczne FootWave

Ćwiczenia odpowiednie dla dziecięcych stóp

Pobudzanie funkcjonowania dziecięcych stópek poprzez ćwiczenia w formie zabawy, zapobiegać może powstawaniu wad stóp typu płaskostopie podłużne, a także niewłaściwym ustawieniom stóp, takim, jak stopy nadmiernie pronujące czy stopy nadmiernie supinujące. Ćwiczenia dbają również o zachowanie właściwego ułożenia kolan oraz prawidłowej postawy ciała.

Dla dziecięcych stópek pomocne mogą być następujące ćwiczenia:

 • rolowanie palcami u stóp rozłożonego na podłodze ręcznika,
 • zbieranie palcami u nóg rozrzuconych kulek,
 • zdejmowanie skarpet bez pomocy rąk,
 • spacer po macie imitującej różne rodzaje powierzchni (tzw. maty sensoryczne).

Bardzo często dla rodziców pierwszym kołem ratunkowym w przypadku wad dziecięcych stópek są właśnie ćwiczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na wkładki ortopedyczne dla dzieci, które są ogromną pomocą w kwestii wad stóp oraz kończyn dolnych. Więcej ćwiczeń znajdziecie na naszym Fanpageu- FB.

Cwiczenia dla dziecięcych stóp - wkładki ortopedyczne FootWave dla dzieci

Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne dla dzieci mogą być stosowane już od rozmiaru 24, jako profilaktyka i zapobieganie dolegliwościom i wadom stóp. Jednakże najważniejszym momentem ze wskazaniem na stosowanie wkładek korekcyjnych to wtedy, kiedy aparat więzadłowo-mięśniowy utrwali się i przestanie być wiotki, czyli zazwyczaj nie wcześniej niż po 6 roku życia (bywają wyjątki, jednak zdarzają się niezwykle rzadko). Dlatego też czołowi producenci ortopedycznych wkładek oferują produkty dla dzieci dopiero od rozmiaru 28 - jest to uśredniony rozmiar stopy dziecka w okresie 4-6 lat.

Powyższe informacje są bardzo ważne, ponieważ zbyt wczesne zaopatrzenie dziecka we wkładki ortopedyczne z dużą korekcją może przyczynić się do powstania dodatkowych dolegliwości, a nawet pogorszenia stanu pierwotnego. Dlatego wkładki dla najmłodszych, tj. w rozmiarze 24 do 28, powinny być miękkie i elastyczne, aby w najmniejszym stopniu nie ograniczać naturalnej ruchomości stópek malucha. Przykładem takich wkładek jest FootWave™ KIDS (poziom 1). Natomiast jeżeli po 6 roku życia stopy lub cały aparat kończyny dolnej dziecka rozwija się nieprawidłowo - obecne jest płaskostopie lub oś kończyn dolnych posiada niewłaściwy kształt wskazujący na koślawość, pomocne mogą okazać się dynamiczne wkładki ortopedyczne z korekcją, czyli np. FootWave™ KIDS SUPI (poziom 2), które wesprą łuk podeszwowy, bądź zadbają o prawidłowe ułożenie całej kończyny.

Wkładki takie stanowią jedno z najskuteczniejszych rozwiązań – dzięki temu, że wspierają leczenie funkcji biomechanicznych, korekcję osi ruchomości kończyn dolnych oraz ich stabilizację i odpowiednią amortyzację. Dziecko z powodzeniem nosić może je także w formie profilaktycznej, aby zapobiec utrwalaniu się deformacji. Więcej dowiecie się z naszego artykułu: Dobre praktyki u naszych pociech.

Wkładki ortopedyczne dla dzieci i ich rodzaje

Wkładki ortopedyczne dopasować możemy indywidualnie pod rozmiar i ewentualną wadę dziecięcej stopy. Dzięki temu masz możliwość wykorzystania ich w takich butach, jakie dziecko chce nosić, a stopa jest odpowiednio zabezpieczona. Najczęściej spotykane kategorie wkładek ortopedycznych dla dzieci to wkładki:

 • dla stóp płasko-koślawych,
 • supinujące na płaskostopie oraz koślawość kolan i stóp,
 • korytkowe supinujące - korygujące koślawość,
 • pronujące - korygujące szpotawość i supinację.

Dobrze jest zwrócić uwagę na dodatkowe informacje dot. danego modelu wkładek. Przykładowo FootWave w ofercie swoich certyfikowanych wyrobów medycznych posiada propozycję dwóch dwóch długości dynamicznych wkładek dla dzieci. Są to: FootWave Kids Supi Full Length (przeznaczone dla dzieci wkładki ortopedyczne o pełnej długości) oraz FootWave Kids Supi ¾ (przeznaczone dla dzieci dynamiczne wkładki o długości 3/4).

FootWave™ KIDS SUPI

FootWave™ KIDS SUPI

POZIOM 2: KOŚLAWOŚĆ FUNKCJONALNA STÓP...

99,00 zł Zobacz więcej
FootWave™KIDS SUPI 3/4

FootWave™KIDS SUPI 3/4

POZIOM 2: PŁASKOSTOPIE, KOŚLAWOŚĆ...

79,00 zł Zobacz więcej

Jakie wkładki do butów wybrać dla dziecka?

Wybór obecnych na rynku wkładek ortopedycznych jest ogromny i czasem jest ciężko przebrnąć przez wszystkie informacje. Jednak nieprawidłowo dobrane wkładki ortopedyczne dla dzieci przynieść mogą więcej szkody niż pożytku - stopa ulegnie deformacji lub pogłębi się aktualna wada. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby wkładki, które wybierzemy dla malucha, były dynamiczne i profilaktyczne.

Prawidłowa biomechanicznie wkładka powinna wspierać stopy w każdej fazie cyklu chodu. Wszystko to sprawia, że wkładki ortopedyczne dla dzieci spełniać muszą szereg wymogów konstrukcyjnych - informacje te są niezwykle ważne.

Najważniejsze cechy idealnych wkładek ortopedycznych

Istotne jest to, żeby wkładek ortopedycznych nie wybierać, kierując się np. wyznacznikiem, jakim jest cena lub wyłącznie na podstawie opinii znajomych. Ocena innych jest ważna i po części może być pomocna, jednak warto skupić się na najważniejszych cechach idealnych wkładek ortopedycznych.

Wybierz wkładki, które posiadają:

 • głębokie korytko stabilizujące piętę,
 • amortyzator kierunkowy, kontrolujący zakres supinacji,
 • anatomiczne wysklepienie łuków podeszwowych,
 • stabilną, płaską platformę podeszwową wkładki (ważne, aby spodnia część wkładki była zupełnie płaska, w przeciwnym wypadku będzie poruszać się w bucie, co może przyczynić się do zaburzenia ruchomości kończyn dolnych),
 • odpowiednią twardość, zapewniającą prawidłową korekcję i stabilizację (wkładka nie może być zbyt miękka, np. złym wyborem będą wkładki żelowe czy z pianki memo),
 • dynamikę - prawidłowe wsparcie supinacji, pronacji, stabilizacji, amortyzacji oraz propulsji.

Ważny jest także sprawdzony producent wkładek, który korzystanie z nich przez dzieci opiera właśnie o powyższe cechy, takim jest nasza marka FootWave™. Zanim jednak dziecko zacznie nosić wkładki, zadbać trzeba także o dobór odpowiedniego obuwia dla naszej pociechy.

Dynamiczne wkładki ortopedyczne dla dzieci - FootWave

Buty dziecka - ważne informacje

Mnogość informacji dotyczących modeli obuwia dla dzieci oraz ich cech może przyprawiać o zawrót głowy. Niestety jednak bardzo często te dane nie są kompletne, a większość z nich nie została poparta żadnymi badaniami. To, co przede wszystkim należy mieć na uwadze, wybierając obuwie dla dzieci to fakt, że nieodpowiedni dobór i rozmiar obuwia zaburzają prawidłowy rozwój stopy, deformują jej kształt oraz hamują poznawanie przez stopę podłoża. W przypadku źle dobranych butów dla dzieci, skutki mogą towarzyszyć przez całe życie.

Kiedy zdecydować się na pierwsze buty dla dzieci?

Z zakupem pierwszego obuwia dla dziecka nie należy się spieszyć. Najlepiej, aby miało to miejsce, gdy dziecko już samodzielnie chodzi. Pierwsze doświadczenia dziecka związane z pionizacją, nauką i początkami chodzenia powinny przebiegać w warunkach pełnej swobody. Maluchowi często wystarczy cieplejsza skarpeta, dzięki temu może czuć się maksymalnie swobodnie także w chłodniejsze dni. Do momentu, gdy dziecko nie porusza się samodzielnie na dwóch nogach, nie należy zakładać mu nie tylko butów, ale także kapci z usztywnioną podeszwą. Musi zostać zapewniona pełna, naturalna ruchomość, której nie wolno ograniczać!

Najważniejsze cechy dziecięcego obuwia

Gdy dziecięce stópki godzinami więzione są w ciasnych bucikach, ich rozwój nie będzie odbywał się prawidłowo. Środowisko, w którym znajduje się stopa, w dużej mierze odpowiada ze jej ukształtowanie i powstawanie wad, takich jak płaskostopie czy koślawość kolan. Dlatego pierwsze buty na dziecięce stopy powinny być dobrane tak, aby ich nie krępowały i umożliwiały im pracę w pełnym zakresie.

Oto, jakie powinno być dziecięce obuwie:

 • elastyczne – ważne, aby podeszwę można było zgiąć w dwóch palcach,
 • płaskie - płaska powinna być podeszwa oraz wewnętrzna wkładka, nawet najmniejszy obcas jest zakazany
 • szerokie w obszarze palców - tak, by dziecko swobodnie poruszało palcami,
 • lekkie - na każdą porę roku,
 • oddychające.

Ponadto, pierwsze buty dla malucha nie powinny mieć:

 • wgłębień i wypustek na wewnętrznych wkładkach,
 • obcasów - każde podwyższenie pięty prowadzi do obciążeń stawów i zmian w procesie kształtowania utrzymania równowagi oraz przykurczy mięśni łydki oraz ściągna Achillesa
 • usztywnień kostek oraz usztywnianych zapiętek.

Wszystkie z w powyższych informacji służą temu, aby dziecięce stopy rozwijały się prawidłowo. Dodatkowo, w przypadku zakupu pierwszych butów dla dziecka należy mieć także na uwadze rozmiar oraz rodzaj stópek.

Dlaczego wkładki ortopedyczne FootWave KIDS, to najlepsze wkładki dla Twojego dziecka?

Wkładki ortopedyczne dla dzieci marki FootWave (do wyboru mamy takie modele: FootWave KIDS (poziom 1), FootWave KIDS SUPI (poziom 2)FootWave KIDS SUPI PRO (poziom 3) to dynamiczne wkładki ortopedyczne, które możemy stosować u dzieci od 24 rozmiaru stopy.

Wkładki ortopedyczne dla dzieci FootWave™:

 • Zapobiegają koślawości płaskostopiu - wkładki ortopedyczne FootWave KIDS są stosowane jako skuteczna profilaktyka koślawości fizjologicznej i funkcjonalnej (utrwalonej) stóp i kolan. 
 • Stymulują prawidłowy rozwój i postawę - odpowiednio sprężysty materiał wkładki stymuluje prawidłowe reakcje stóp (sensomotoryka i propriocepcja), a specjalny kształt dba o prawidłowe ułożenie kończyn dolnych, bioder i kręgosłupa. 
 • Zapewniają amortyzację przeciążeń - wkładki ortopedyczne pomagają zmniejszyć ból i zmęczenie stóp, szczególnie pięt i śródstopia. Idealnie sprawdzają się nawet przy wzmożonej aktywności fizycznej. 
 • Zapewniają komfort poruszania się - miękki materiał wyściółki wkładki zapobiega obtarciom i sprawia, że wkładki ortopedyczne są bardzo wygodne, zapobiegając także dolegliwościom bólowym. 
FootWave™ KIDS

FootWave™ KIDS

POZIOM 1: KOŚLAWOŚĆ STÓP I KOLAN

79,00 zł Zobacz więcej
FootWave™KIDS SUPI 3/4

FootWave™KIDS SUPI 3/4

POZIOM 2: PŁASKOSTOPIE, KOŚLAWOŚĆ...

79,00 zł Zobacz więcej
FootWave™ KIDS SUPI PRO

FootWave™ KIDS SUPI PRO

POZIOM 3: STOPA PŁASKO-KOŚLAWA, BÓL...

99,00 zł Zobacz więcej

Najlepsze wkładki ortopedyczne dla dzieci

Wkładki ortopedyczne FootWave™ KIDS skutecznie pomóc mogą nie tylko w podstawowym leczeniu wad dziecięcych stópek, ale także profilaktycznie w celu zapobiegania utrwalania się deformacji. Ponadto, stosowanie dziecięcych wkładek - bez względu na rodzaj, pomaga kontrolować prawidłowe ułożenie postawy ciała. Ich specjalny kształt dba o to, by zarówno lewa, jak i prawa stopa były ułożone prawidłowo, tak samo, jak kończyny dolne, biodra i kręgosłup. 

Zakupiłeś już wkładki ortopedyczne FootWave™ KIDS? A może interesuje Cię więcej merytorycznych treści? Wszystkie ważne informacje znajdziesz na naszej stronie w zakładce Strefa Wiedzy - zobacz tu. 

Jak wyglądają wkładki ortopedyczne dla dzieci?

Zapoznaj się z naszą galerią zdjęć, w której pokazujemy jak wyglądają dynamiczne wkładki ortopedyczne FootWave™ dla dzieci!

Wkładki ortopedyczne dla dzieci w każdym wieku - FootWave różne modele

Jak prawidłowo dobrać rozmiar wkładki ortopedycznej dla dzieci?

Najważniejsza zasada to dobierać rozmiar wkładki na podstawie długości i rozmiaru stopy a nie bucików! Jeśli mamy wątpliwości, powinniśmy odrysować stopę malucha na kartce papieru, następnie zmierzyć długość odrysowanego kształtu i odczytać z tabeli korespondujący z długością rozmiar:

Tabela rozmiarów dziecięcych wkładek ortopedycznych marki FootWave

Następnie dobieramy odpowiedni zakres rozmiarowy FootWave™. Na przykład, jeśli stopa ma długość 19 cm, to z tabeli odczytujemy rozmiar 30. Oznacza to, że prawidłowy rozmiar wkładki ortopedycznej dla dziecka to Small Kids, czyli SK (30-31). To wkładka o rozmiarze 31 z możliwością DOCIĘCIA jej do rozmiaru 30. Wkładki docinamy od strony przodostopia (czyli od palców).


Również może Cię zainteresować

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry