Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka, składa się z wielu włókien zbudowanych z kolagenu.

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka, składa się z wielu włókien zbudowanych z kolagenu.

ZAPALENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA.

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka, składa się z wielu włókien zbudowanych z kolagenu. To bardzo mocne ścięgno łączy mięśnie łydki z kością pięty.

Zapalenie ścięgna Achillesa jest wynikiem urazu tego ścięgna i objawia się ostrym dokuczliwym bólem nad piętą w dolnej części łydki, opuchlizną i w niektórych przypadkach sztywnością. Obszar ten jest bolesny w dotyku, a każdy stawiany krok powoduje ból.

CO POWODUJE ZAPALENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA?

Zapalenie ścięgna Achillesa może być spowodowane poprzez zbytnie obciążenie ścięgna, urazy, gorsze ukrwienie struktury mięśniowo-ścięgnistej (na przykład wraz z wiekiem) oraz zbytnią muskulaturę ciała, a także noszeniem nieodpowiedniego obuwie.

Nadmierne obciążenie, w niektórych ciężkich przypadkach, może powodować zmiany w ścięgnie Achillesa prowadzące do jego degeneracji i zgrubienia.

Schorzenie to dotyka przeważnie osoby aktywne, uprawiające sport, zwłaszcza biegaczy, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o rozciąganiu tej części ciała przed treningiem, delikatnie i powoli, aż do odczucia zauważalnego oporu.

Najczęstszą przyczyną tego stanu jest nadmierna pronacja. Pronacja (łac. pronatio) inaczej nawracanie, w przypadku stopy oznacza ruch (rotację) stopy w stawie skokowym do wewnątrz. Nadmierna pronacja destabilizuje stopę i prowadzi do łańcuchowej reakcji oddziaływującej na całą kończynę, wywierając jednocześnie nacisk na mięśnie łydek, powodując przeciążenia.

LECZENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA.

Z uwagi na fakt, że ścięgno Achillesa jest słabo ukrwione, jego leczenie jest długotrwałe. Warto więc pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce.

Jedną z form takiej profilaktyki jest korzystanie z wkładek FootWave, które zapobiegają nadmiernej pronacji (overpronation - nadpronacja). Przez noszenie wkładek zostaje zmniejszone obciążenie ścięgna Achillesa. W przypadku już doznanej kontuzji przyspieszony jest proces regeneracji ścięgna, a w krytycznych sytuacjach zmniejszone zostaje ryzyko zerwania ścięgna. Terapię dynamicznymi wkładkami oortopedycznymi warto rozszerzyć też o dynamiczną kompresję strefową OS1st.


Również może Cię zainteresować

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry