OBIEKT POŻĄDANIA CZY DIABELSKI WYNALAZEK?

Przywiezione z Florencji obuwie na obcasie, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane na kobiecej stopie przez włoszkę z pochodzenia, późniejszą królową Francji Katarzynę Medycejską w dniu jej ślubu w 1533 roku, szybko zdobyło popularność wśród arystokracji. Jednak moda na tego typu obuwie została przerwana wraz z Rewolucją Francuską by znów powróćić w XIX wieku kiedy to została otwarta pierwsza fabryka butów na obcasie w Stanach Zjednoczonych.

Dopiero okres powojenny przyniósł prawdziwy rozkwit obecnej formy szpilek, gdzie w 1954 roku francuski projektant mody Roger Vivier zaprezentował model zwany Stiletto Heel czy Aiguille Heel, który na zawsze zmienił świat mody.

Ach te szpilki! I ich największe propagatorki jak Marylin Monroe z jej znanym powiedzeniem „I don’t know who invented the stiletto but I can tell you that women owe him a lot” („Nie wiem kto wymyślił szpilki, ale mogę Ci powiedzieć, że my kobiety wiele mu zawdzięczamy”) czy też odtwórczyni głównej roli w bijącym rekordy popularności serialu „Sex in the city” („Sex w wielkim mieście”), która rozsławiła obiekt pożądania wielu kobiet, czyli szpilki Manolo Blahnik.

No ale zejdźmy ze świata fashion, świata celebrytów, czy miłośniczek szpilek... bardziej na ziemię i przyjrzyjmy się wpływowi tego typu obuwia na ciało kobiety. I tu niestety nie będzie już tak kolorowo, modnie i zachwycająco .

Pamiętajmy, że stopa człowieka w ewolucji przystosowana została do poruszania się boso po naturalnych powierzchniach. I choć w obecnych czasach chodzenie bez używania obuwia jest praktycznie niemożliwe, to powinniśmy jednak starać się dobierać obuwie najbardziej wskazane dla organizmu człowieka i wyrządzające mu najmniejsze szkody, czego niestety o szpilkach powiedzieć nie można. A to dlaczego?

DESTABILIZACJA UKŁADU RUCHU

Znaczne uniesienie tyłostopia przez wyższe ustawienie pięty powoduje nienaturalne ustawienie stawów kończyny dolnej i kręgosłupa, zmienia rozkład sił oraz ułożenie poszczególnych struktur względem siebie, powodując zmiany przeciążeniowe stóp, kolan, bioder oraz kręgosłupa. I choć powszechnie uważa się, że szpilka wyszczupla sylwetkę, wydłuża nogi czy dodaje atrakcyjności w poruszaniu się, to większość kobiet przyzna mi rację, że pierwsze kroki w szpilkach absolutnie nie stanowią poparcia tych słów, wręcz przeciwnie, mogą skończyć się skręconą kostką czy naciągnięciem ścięgna Achillesa, nie mówiąc już o dolegliowściach bólowych po zdjęciu szpilek. Ach ten piękący ból stóp po imprezie czy całym dniu w biurze...


Również może Cię zainteresować

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry