Płaskostopie i nadmierna pronacja (rotacja stopy do wewnątrz i opadnięcie jej łuku) to często występująca dysfunkcja.

Płaskostopie i nadmierna pronacja (rotacja stopy do wewnątrz i opadnięcie jej łuku) to często występująca dysfunkcja.

STOPA PŁASKO-KOŚLAWA

Płaskostopie i nadmierna pronacja (rotacja stopy do wewnątrz i opadnięcie jej łuku) to często występująca dolegliwość. Dziś już śmiało powiedzieć, że są to schorzenia cywilizacyjne, wynikające z prostego faktu: chodzimy po bardzo twardych podłożach, do tego często w nieodpowiednim obuwiu. A przecież nie tak nas zaprojektowano! Zarówno te płaskostopie jak nadmierną pronację, można na szczeście łatwo leczyć wkładkami ortopedycznymi.

FootWave oferuje szeroki wybór niedrogich, ale skutecznych wkładek, które wspierają łuki stopy i pomagają przywrócić naturalną oś kończyny dolnej. Poprzez wsparcie stóp i korygowanie nadmiernej pronacji, wkładki FootWave łagodzą częste dolegliwości stóp, jak płaskostopie czy ostroga piętowa, lub też zapobiegają ich występowaniu. Dynamiczne wkładki ortopedyczne dają ulgę w bólach wyższych partii ciała (np. w bólach kolana, odcinka lędźwiowego kręgosłupa), jak również pomagają poprawić ogólną postawę całego ciała, gdyż zależy ona wprost od kończyn dolnych (źle ustawione stopy będą wpływać na nieprawidłowe ułożenie bioder, kręgosłupa, itp.)

CO TO JEST NADMIERNA PRONACJA?

Nadmierna pronacja występuje bardzo często i dotyka miliony Polaków. Aby lepiej zrozumieć ten stan, przyjrzymy się bliżej trzem najpopularniejszym rodzajom stóp. Szacuje się, że 80% populacji ma opadnięte łuki stopy (stopa płasko-koślawa z utrwaloną pronacją). Tylko 10% ma prawidłowe wysklepienie łuków podeszwowych a u pozostałych 10% populacji występują inne nieprawidłowości, np. nadmiernie wysokie wysklepienie łuku stopy (stopa wydrążona).

PRZYJRZYJMY SIĘ BLIŻEJ TRZEM TYPOM STÓP:

STOPY PŁASKIE - PES PLANUS

Stopa płaska oznacza, że nie ma wysklepienia stopy, a jej spód leży całkowicie na ziemi. Całkowicie "płaska stopa" jest rzadko spotykana. Faktycznie mniej niż 5% populacji ma płaskie stopy bez żadnego łuku i dość często towarzyszą temu dodatkowe schorzenia niezwiązane z biomechaniką naszego ciała. Jest to natomiast normalne w przypadku bardzo małych dzieci, gdyż łuk stopy wykształca się z wiekiem. Jeśli nie rozwinął się on jeszcze w wieku 5 lub 6 lat, dziecko może potrzebować wsparcia stopy odpowiednią dla dzieci (!) wkładką ortopedyczną.

STOPA Z WYSOKIM ŁUKIEM - PES CAVUS

Nadmierne wydrążenie łuków podeszwowych stopy jest przeciwieństwem stopy płaskiej. Ten kształt jest znacznie mniej powszechny niż stopy całkowicie płaskie lub z opadnietymi łukami. Kiedy przenosisz ciężar ciała na stopę, łuk wydaje się być większy, a "kostka" (staw skokowy) może być lekko odrotowana na zewnątrz. Jest to przeciwieństwo stopy z nadmierną pronacją, czyli stopa z nadmierną supinacją. Mówimy wtedy o "szpotawości" stóp (szpotawość będzie zatem odwrotnością koślawości). Ten typ stóp zwany jest również w medycynie Pes Cavus (pochodzi z łaciny i oznacza "pustą stopę").

Pes Cavus jest zwykle dysfunkcją dziedziczną (tzn. występuje w bliższej i dalszej rodzinie a dziedziczy się nie tyle co samą wadę a predyspozycje do jej powstania), a w rzadkich przypadkach przyczyną może być problem neurologiczny. Osoby z wydrażoną stopą również dotknieci są dolegliwościami bólowymi czy przeciążeniami rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa.

STOPA W NADMIERNEJ PRONACJI – OPADNIĘTE ŁUKI PODESZWOWE

Większość z nas ma obniżone łuki stopy. Stopa wydaje się całkiem normalna, a jej wysklepienie jest widoczne, choć niewielkie – zwłaszcza podczas siadania. Sytuacja zmienia się wraz z obciążeniem stóp: kiedy wstajemy, łuk obniża się. Kiedy zaczynamy chodzić, łuk opada a staw skokowy rotuje się do wewnątrz. Nazywamy to nadmierną pronacją. Ale, ale...! Nadmierna pronacja to nie to samo, co płaskostopie, jak się często uważa.

Pronacja sama w sobie nie jest niczym złym, gdyż jest częścią naturalnego cyklu naszego chodu, tak samo jak supinacja. Pronacja (rotacja do wewnątrz) wspiera proces amortyzowania wstrząsów, a supinacja pomaga usztywnić i dzięki temu "wypychać" nasze stopy do przodu. Szkodliwa dla ciała jest nadmierna pronacja stóp, która pojawia się kiedy stopa jest odrotowana zbyt bardzo i nadmiernie długo, bez szansy na relaks i odpowiednio długi cykl supinacji. Nadmierna pronacja zaburza nasz naturalny wzorzec chodu, co prowadzi do przeciążeń w innych częściach ciała, przy każdym naszym kroku! Jeśli masz płaskostopie lub nadmierną pronację – w obu przypadkach Twój zaburzony cykl chodu może przyczynić się do wystąpienia różnych dolegliwości. Z czasem złe ułożenie stóp doprowadzi do wystąpienia bóli w innych miejscach, np. w pięcie, kolanach, a nawet lędźwiach!

Nadmierna pronacja ma różne przyczyny. Nieprawidłowe obuwie, intensywne uprawianie sportu, otyłość, ciąża, wiek lub chodzenie po twardych nawierzchniach (powtarzające się uderzanie stóp) mogą osłabić łuki stopy prowadząc do nadmiernej pronacji. Ta dysfunkcja jest również bardzo częsta u sportowców, zwłaszcza biegaczy - teraz znakomita większość z nich stosuje odpowiednie wkładki do swoich butów biegowych.

Nadmierna pronacja dotyczy milionów ludzi i jest źródłem wielu powszechnych dolegliwości, w tym:

obolałe stopy
bóle w okolicach kości śródstopia
bóle pięty
Achilles Tendonitis
buniony
bóle goleni
zmęczone, obolałe nogi
ból kolana
bóle w dolnym odcinku kręgosłupa

Najbardziej skutecznym kuracją na nadmierną pronację jest zastosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych, tzw. dynamicznych. FootWave koryguje stopę wspierając odpowiednio jej łuk, przywracając naturalne ułożenie stopy i całej kończyny dolnej. Daje to naturalne i długotrwałe łagodzenie dolegliwości wynikających z powszechnych zaburzeń biomechaniki aparatu chodu.


Również może Cię zainteresować

Aktualności 2021-04-14
Podziel się

Webinar PodoSmart 28.04 20:00

Z przyjemnością zapraszamy wszystkich zainteresowanych na bezpłatne szkolenie online (webinar) z systemu PodoSmart, czyli przełomowej technologii do analizy biomechaniki kończyny dolnej wykorzystującej bezprzewodowe wkładki.

Czytaj dalej
Aktualności 2020-12-03
Podziel się

Wkładka pełna czy 3/4?

Najważniejsza odpowiedź na wstępie: pod względem medycznym nie ma różnic w efektywności i skuteczności ich działania. Zarówno wkładka pełnej długości, jak i jej krótsza wersja 3/4 będą działały tak samo.

Czytaj dalej
Aktualności 2020-11-25
Podziel się

PODUSZKA SENSORYCZNA DO ĆWICZEŃ FITNESS

Poduszka sensoryczna zwana również sensomotoryczną, beretem, Togu czy dyskiem sensorycznym jest prostym lecz wielofunkcyjnym produktem medycznym, która dzięki swojej budowie (kolce, regulacja ciśnienia) spełnia wiele założeń medycznych potrzebnych przy ćwiczeniach.

Czytaj dalej
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry