Każdy rodzic dba jak najlepiej o swoją małą pociechę już od pierwszych chwil gdy pojawia się na tym świecie. Odpowiednie pożywienie, zdrowe soczki, śliczne ubranka, piękny pokój, zabawki i przede wszystkim dużo miłości i uśmiechu. 

WKŁADKI ORTOPEDYCZNE DLA DZIECI.

Każdy rodzic dba jak najlepiej o swoją małą pociechę już od pierwszych chwil gdy pojawia się na tym świecie. Odpowiednie pożywienie, zdrowe soczki, śliczne ubranka, piękny pokój, zabawki i przede wszystkim dużo miłości i uśmiechu.

Bardzo ważna również, od pierwszych dni dziecka, jest kontrola jego rozwoju i zdrowia, która dobrze przeprowadzona przyniesie owocne rezultaty w przyszłości. Dziecko będzie po prostu zdrowe, będzie rozwijać się prawidłowo i bez żadnych dolegliwości. Wszystkie niepokojące sygnały zdrowotne natychmiast powinny zostać skonsultowane i we właściwy sposób skorygowane, tak aby dziecko gdy będzie dorastać nie borykało się z żadnymi dysfunkcjami, które mogłyby wynikać z naszego niedopatrzenia. Dlatego tak ważne są regularne kontrole lekarskie już od maleńkości. Pamiętajmy jednak, że istnieje wiele symptomów i reguł, na które każdy powinien zwracać uwagę, eliminując w ten sposób jakiekolwiek zagrożenia zdrowia dziecka.

Dużą uwagę, oprócz oczywiście wszystkich innych aspektów zdrowia naszego dziecka (oj jest ich nieskończona ilość  dlatego każdy rodzić jest prawdziwym supermanem!), powinno się zwracać na STOPY. W końcu to one będą niosły nasze dziecko przez świat i to one będą stąpały po drodze wybranej do spełniania jego marzeń!

Przyjrzyjmy się jak zmieniają się stópki dziecka w czasie jego rozwoju i jak powinniśmy o nie zadbać.

Nasze Maleństwo!

Dziecko po urodzeniu ma charakterystyczne ustawienie nóżek na wzór litery O, a strona podeszwowa stóp skierowana jest nieco do wewnątrz. Stópki są niezwykle ruchliwe, a małe paluszki wyginają się w każdą stronę.

 

Tato, Mamo mam już roczek!

Mniej więcej okolice pierwszego roku dziecka to okres stawiania pierwszych kroków. Część dzieci zaczyna stawiać pierwsze kroki nawet już w odrobinę wcześniej (niewskazane jest zachęcanie dziecka do chodzenia dużo wcześniej!). Niepokój powinien wzbudzić fakt, jeśli dziecko w okolicach 18 miesiąca jeszcze samodzielnie nie chodzi (wymaga to konsultacji ze specjalistą).

Kiedy dziecko zaczyna chodzić jego postawa jest charakterystyczna: szeroko rozstawione nóżki, zgięte nieco w kolanach, a wszystko to, aby utrzymać równowagę ciała. W tym wieku nie jest groźny wygląd stópki dziecka, która sprawia wrażenie stópki z płaskostopiem, posiada ona bowiem poduszkę tłuszczowa maskująca właściwy kształt szkieletu stopy.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić niezwykle ważną kwestią jest dobranie właściwych bucików. Prawidłowe obuwie dla dzieci to takie, które nie ogranicza, jest wygodne i relatywnie miękkie.

Już biegam, mam 2 latka!

W tym okresie u dzieci szpotowate ustawienie kończyn dolnych ustępuje samoistnie, czasami przeobrażając się w koślawe (czyli zmiana z literki O w X). Stópki na swojej podeszwowej powierzchni posiadają nadal poduszeczkę tłuszczową.

Jak ten czas leci, dziś są moje 4 urodziny!

U wielu dzieci w tym wieku występuje nadal koślawe ustawienie kolan, jednak poduszeczki tłuszczowe powinny już zanikać odsłaniając sklepienie podłużne stopy.

Już jestem duży, mam 6 lat!

Stopy dziecka mają już dobrze zbudowany łuk podłużny, bez oznak płaskostopia, a kolana nie wykazują oznak koślawości.

Mamo, Tato, jestem już dorosły, przecież mam 7 lat!

W tym wieku wzorzec chodu posiada już stały charakter, stopa jest już wyraźne zarysowana, a kolana ustawione są w prawidłowej osi.

Jakiekolwiek anomalia należy zawsze skonsultować z ortopedą, który stosownie do problemu, dolegliwości czy deformacji zaleci odpowiednią formę leczenia i rehabilitacji.

Jeżeli po 6 roku życia stópki czy cały aparat kończyny dolnej dziecka w jakikolwiek sposób rozwija się nieprawidłowo, nie zanika płaskostopie, oś kończyn dolnych nie przybiera właściwego kształtu, z pomocą mogą przyjść dynamiczne wkładki ortopedyczne. Są one jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, które można bezpiecznie stosować, zarówno w formie profilaktycznej dla zapobiegania utrwalenia się deformacji, jak i w formie leczenia dla wspierania funkcji biomechanicznych, korekcji osi ruchomości kończyn dolnych, ich stabilizacji i odpowiedniej amortyzacji.

Pamiętajmy! jednak o dwóch rzeczach!

Po pierwsze, wkładki ortopedyczne u dzieci mogą być stosowane nie wcześniej niż po 6 roku życia (wyjątki zdarzają się niezwykle rzadko), kiedy aparat więzadłowo-mięśniowy utrwali się i przestanie być luźny i wiotki. Po drugie, źle dobrana wkładka ortopedyczna, może zaszkodzić zamiast pomóc, więc warto zwrócić uwagę, aby wkładka, którą wybierzemy dla naszego dziecka była wkładką dynamiczną, która prawidłowo wspiera funkcje biomechaniczne stopy w każdej fazie cyklu chodu.

Na rynku jest niewiele dynamicznych wkładek ortopedycznych i jeszcze mniej jeśli chcemy dobrać dynamiczną wkładkę ortopedyczną do obuwia dziecięcego. Dynamiczna wkładka ortopedyczna charakteryzuje się głębokim korytkiem stabilizującym piętę, amortyzatorem kierunkowym (wprowadzającym stopę dziecka w supinację w fazie amortyzacji), odpowiednim wysklepieniem łuków podeszwowych oraz stabilną płaska platforma podeszwową, która zapobiega przesuwaniu się wkładki w obuwiu dziecka. Dynamiczna wkładka ortopedyczna dla dziecka musi również posiadać odpowiednią twardość – wkładki żelowe czy z bardzo miękkiej pianki są niewłaściwe gdyż nie zapewniają stopie stabilizacji i uniemożliwiają właściwe wybijanie się.

Właściwa wkładka ortopedyczna to wkładka dynamiczna, zapewniająca prawidłowe wsparcie supinacji, amortyzacji, stabilizacji, pronacji oraz propulsji.

W zdecydowanej większości przypadków dynamiczna wkładka ortopedyczna może być zastosowana u dziecka powyżej 6 roku życia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy zauważasz jakiekolwiek deformacje stóp Twojego dziecka skonsultuj używanie wkładek z ortopedą.

Na rynku polskim bardzo dobrą propozycję dynamicznych wkładek ortopedycznych dla dzieci posiada marka Footwave. Footwave to marka stworzona z połączenia doświadczeń trzech znanych marek medycznych specjalizujących się w biomechanice kończyny dolnej i jej zaopatrzeniu w dynamiczne wkładki ortopedyczne

Marka Footwave to połączenie wiedzy australijskich podiatrów i polskich specjalistów od biomechaniki kończyny dolnej.

Marka FootWave w ofercie swoich certyfikowanych wyrobów medycznych posiada propozycję dwóch typów dynamicznych wkładek ortopedycznych dla dzieci. Są to: FootWave Kids Full Length (dynamiczne wkładki ortopedyczne o pełnej długości, przeznaczone dla dzieci) oraz FootWave Kids ¾ - (dynamiczne wkładki ortopedyczne o długości 3/4, przeznaczone dla dzieci). Wskazaniami do stosowania wkładek FootWave Kids są między innymi: profilaktyka płaskostopia podłużnego i poprzecznego, koślawość fizjologiczna u dzieci, bóle pięty oraz choroba Haglunda-Severa (pięta Haglunda). Wkładki Footwave Kids charakteryzują się mocnym wsparciem łuków podeszwowych stopy korygując nadmierną pronację oraz posiadają głębokie korytko stabilizujące piętę oraz komfortową wyściółkę z mikrofibry. I co bardzo ważne! Dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do wkładek Footwave i absolutnie im nie przeszkadzają, szczególnie, że bez problemu można je przekładać z obuwia do obuwia tak, aby Twoje dziecko było zawsze pod specjalnym nadzorem FootWave!


Również może Cię zainteresować

Ćwiczenia 2021-02-17
Podziel się

Ćwiczenia na halluksy

Zapraszamy Was na nowy cykl ćwiczeń! Tym razem przygotowaliśmy dla Was ĆWICZENIA NA HALUKSY - to, niestety, bardzo popularna dolegliwość stóp i warto w jej leczenie włączyć ćwiczenia, tak aby wzmocnić efekt działania dynamicznych wkładek ortopedycznych i przyspieszyć proces regeneracji.

Czytaj dalej
Ćwiczenia 2020-04-21
Podziel się

Nęka Cię uporczywy ból kolana

Ból kolan, fachowo nazywany zespołem bólowym przedniego przedziału kolana, czy też zespołem bólowym rzepkowo – udowym, jest jednym z najczęstszych zaburzeń mięśniowo - szkieletowych. Charakteryzuje go ból i opuchnięcie. Ból ten odczuwany jest jako „rozlany” w okolicy przedniej stawu kolanowego i może lokalizować się pod lub za rzepką, zwłaszcza przy wzmożonym ruchu jak na przykład bieganie. Ból ten nasila się podczas wstawania np. z krzesła czy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów.

Czytaj dalej
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry