Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka, składa się z wielu włókien zbudowanych z kolagenu.

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka, składa się z wielu włókien zbudowanych z kolagenu.

ZAPALENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA.

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka, składa się z wielu włókien zbudowanych z kolagenu. To bardzo mocne ścięgno łączy mięśnie łydki z kością pięty.

Zapalenie ścięgna Achillesa jest wynikiem urazu tego ścięgna i objawia się ostrym dokuczliwym bólem nad piętą w dolnej części łydki, opuchlizną i w niektórych przypadkach sztywnością. Obszar ten jest bolesny w dotyku, a każdy stawiany krok powoduje ból.

CO POWODUJE ZAPALENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA?

Zapalenie ścięgna Achillesa może być spowodowane poprzez zbytnie obciążenie ścięgna, urazy, gorsze ukrwienie struktury mięśniowo-ścięgnistej (na przykład wraz z wiekiem) oraz zbytnią muskulaturę ciała, a także noszeniem nieodpowiedniego obuwie.

Nadmierne obciążenie, w niektórych ciężkich przypadkach, może powodować zmiany w ścięgnie Achillesa prowadzące do jego degeneracji i zgrubienia.

Schorzenie to dotyka przeważnie osoby aktywne, uprawiające sport, zwłaszcza biegaczy, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o rozciąganiu tej części ciała przed treningiem, delikatnie i powoli, aż do odczucia zauważalnego oporu.

Najczęstszą przyczyną tego stanu jest nadmierna pronacja. Pronacja (łac. pronatio) inaczej nawracanie, w przypadku stopy oznacza ruch (rotację) stopy w stawie skokowym do wewnątrz. Nadmierna pronacja destabilizuje stopę i prowadzi do łańcuchowej reakcji oddziaływującej na całą kończynę, wywierając jednocześnie nacisk na mięśnie łydek, powodując przeciążenia.

LECZENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA.

Z uwagi na fakt, że ścięgno Achillesa jest słabo ukrwione, jego leczenie jest długotrwałe. Warto więc pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce.

Jedną z form takiej profilaktyki jest korzystanie z wkładek FootWave, które zapobiegają nadmiernej pronacji (overpronation - nadpronacja). Przez noszenie wkładek zostaje zmniejszone obciążenie ścięgna Achillesa. W przypadku już doznanej kontuzji przyspieszony jest proces regeneracji ścięgna, a w krytycznych sytuacjach zmniejszone zostaje ryzyko zerwania ścięgna. Terapię dynamicznymi wkładkami oortopedycznymi warto rozszerzyć też o dynamiczną kompresję strefową OS1st.


Również może Cię zainteresować

Aktualności 2020-08-04
Podziel się

WYSOKIE OBCASY – WPŁYW NA POSTAWĘ CIAŁA.

OBIEKT POŻĄDANIA CZY DIABELSKI WYNALAZEK?

Przywiezione z Florencji obuwie na obcasie, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane na kobiecej stopie przez włoszkę z pochodzenia, późniejszą królową Francji Katarzynę Medycejską w dniu jej ślubu w 1533 roku, szybko zdobyło popularność wśród arystokracji. Jednak moda na tego typu obuwie została przerwana wraz z Rewolucją Francuską by znów powróćić w XIX wieku kiedy to została otwarta pierwsza fabryka butów na obcasie w Stanach Zjednoczonych.

Dopiero okres powojenny przyniósł prawdziwy rozkwit obecnej formy szpilek, gdzie w 1954 roku francuski projektant mody Roger Vivier zaprezentował model zwany Stiletto Heel czy Aiguille Heel, który na zawsze zmienił świat mody.

Ach te szpilki! I ich największe propagatorki jak Marylin Monroe z jej znanym powiedzeniem „I don’t know who invented the stiletto but I can tell you that women owe him a lot” („Nie wiem kto wymyślił szpilki, ale mogę Ci powiedzieć, że my kobiety wiele mu zawdzięczamy”) czy też odtwórczyni głównej roli w bijącym rekordy popularności serialu „Sex in the city” („Sex w wielkim mieście”), która rozsławiła obiekt pożądania wielu kobiet, czyli szpilki Manolo Blahnik.

No ale zejdźmy ze świata fashion, świata celebrytów, czy miłośniczek szpilek... bardziej na ziemię i przyjrzyjmy się wpływowi tego typu obuwia na ciało kobiety. I tu niestety nie będzie już tak kolorowo, modnie i zachwycająco .

Pamiętajmy, że stopa człowieka w ewolucji przystosowana została do poruszania się boso po naturalnych powierzchniach. I choć w obecnych czasach chodzenie bez używania obuwia jest praktycznie niemożliwe, to powinniśmy jednak starać się dobierać obuwie najbardziej wskazane dla organizmu człowieka i wyrządzające mu najmniejsze szkody, czego niestety o szpilkach powiedzieć nie można. A to dlaczego?

DESTABILIZACJA UKŁADU RUCHU

Znaczne uniesienie tyłostopia przez wyższe ustawienie pięty powoduje nienaturalne ustawienie stawów kończyny dolnej i kręgosłupa, zmienia rozkład sił oraz ułożenie poszczególnych struktur względem siebie, powodując zmiany przeciążeniowe stóp, kolan, bioder oraz kręgosłupa. I choć powszechnie uważa się, że szpilka wyszczupla sylwetkę, wydłuża nogi czy dodaje atrakcyjności w poruszaniu się, to większość kobiet przyzna mi rację, że pierwsze kroki w szpilkach absolutnie nie stanowią poparcia tych słów, wręcz przeciwnie, mogą skończyć się skręconą kostką czy naciągnięciem ścięgna Achillesa, nie mówiąc już o dolegliowściach bólowych po zdjęciu szpilek. Ach ten piękący ból stóp po imprezie czy całym dniu w biurze...

Czytaj dalej
Aktualności 2020-08-03
Podziel się

RODZICU! Przygotuj STOPY SWOJEGO DZIECKA do roku szkolnego!

Aż 86% społeczeństwa ma problemy ze stopami, w tym DZIECI. Zadbaj o stopy najmłodszych w kilku prosty krokach:

Czytaj dalej
Aktualności 2020-06-22
Podziel się

Płaskostopie, opadające łuki i nadmierna pronacja

Płaskostopie i nadmierna pronacja (rotacja stopy do wewnątrz i opadnięcie jej łuku) to często występująca dysfunkcja.

Czytaj dalej
Aktualności 2020-05-06
Podziel się

Jak działa i jak zbudowana jest wkładka Hallux

Hallux, czyli paluch koślawy (lub sztywny/ograniczony) to dolegliwość powstająca na wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy krzywienie dużego palucha, a dokładniej bolesna deformacja przodostopia na poziomie I-szego stawu śródstopno – paliczkowego (MPT I).

Czytaj dalej
Aktualności 2019-10-17
Podziel się

Terapia stopy płasko-koślawej u dzieci i młodzieży - warsztaty

Terapia stopy płasko-koślawej u dzieci i młodzieży przy zastosowaniu dynamicznych wkładek ortopedycznych i rehabilitacji.

Czytaj dalej
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry