Aż 86% społeczeństwa ma problemy ze stopami, w tym DZIECI. Zadbaj o stopy najmłodszych w kilku prosty krokach:

1. DIAGNOSTYKA

Nie czekaj na badanie okresowe w szkole – często jest ono niewystarczające. Ponadto, wiele dolegliwości stóp i wad postawy nie powoduje od razu dolegliwości bólowych i łatwo je przeoczyć. Skorzystaj z badania stóp i chodu oraz postawy – jeśli nie wiesz gdzie profesjonalnie wykonać takie badanie, skontaktuj się z nami a zarekomendujemy specjalistów z Twojej okolicy!
KONTAKT

2. WKŁADKI

Bezsprzecznie, są one niezbędne – nie tylko w sytuacji, gdy występuje dolegliwość taka jak płaskostopie czy koślawość, ale przede wszystkim, jako profilaktyka przeciwko tym schorzeniom. Zamów dynamiczne wkładki ortopedyczne FootWave™ dla dzieci.
DLA DZIECI

3. ĆWICZENIA

Wystarczy nawet 10 minut dziennie, aby zapobiec przeciążeniom i deformacjom u stóp dzieci. Dodatkowo, ćwiczenia wzmacniają i stymulują prawidłowy wzrost oraz rozwój stóp i prawidłowej postawy. Zasięgnij porady fizjoterapeuty lub sprawdź nasz blog czy media społecznościowe i dobierz odpowiedni zestaw ćwiczeń na stopy i prawidłową postawę dla dzieci.
Video z ćwiczeniami Inne artykuły

4. DOBRE PRAKTYKI

Zwracaj uwagę, czy Twoje dziecko siedzi w prawidłowej pozycji lub czy nosi odpowiednie obuwie. Poproś fizjoterapeutę o materiały edukacyjne lub pobierz naszą broszurę dla rodziców czy inne przydatne materiały.
Broszura edukacyjna

UWAGA! Zaniedbanie stóp w wieku dziecięcym będzie powodować groźne i bolesne dolegliwości w dorosłym życiu: nadmierną koślawość i płaskostopie, haluksy, ostrogę piętową i wiele innych!


Również może Cię zainteresować

Aktualności 2020-08-11
Podziel się

DLACZEGO NIE POWINNIŚMY NOSIĆ KLAPEK?

DLACZEGO NIE POWINNIŚMY NOSIĆ KLAPEK?

Klapki, klapeczki, na koturnie, a może japonki, z włoskiej skórki czy plastikowe? Każdy ma swojego faworyta wśród klapek.

Mamy niestety złe wieści dla wszystkich zwolenników tego rodzaju obuwia, zarówno damskiego jak i męskiego.

Hmm... co zrobić, jeśli tak długo wyczekujemy lata i tak bardzo kochamy klapki? My przytaczamy fakty, Ty dokonujesz wyboru!

A fakty niestety są bardzo negatywne. Klapki nie amortyzują stopy, klapki nie podtrzymują stopy, klapki nie stabilizują stopy, klapki nie chronią stopy. I w tym miejscu można by zakończyć tę „opowieść o klapkach”, ale należy ją trochę rozwinąć, aby zargumentować przytoczone stwierdzenia. Szczególnie należy to zrobić wobec bardzo często pojawiających się opinii zwolenników klapek, którzy uważają, że klapki są modne, swobodne, wygodne, są beztroskim symbolem wakacji oraz stylu (szczególnie te promowane przez celebrytów).

Nie jest naszym założeniem demonizowanie klapek, chodzi jedynie, aby stworzyć świadomość tego jaki jest faktyczny wpływ klapek na stopy i ludzkie ciało.

W klapkach nie znaczy boso...

Na początek absolutnie należy zanegować opinię, że chodzenie w klapkach jest równoznaczne chodzeniu na boso, bo tak po prostu nie jest!

W klapkach nie znaczy naturalnie...

Klapki najczęściej wykonane są z gumy, tworzyw sztucznych czy plastiku. Często są bardzo miękkie, bardzo kolorowe i przy tym niestety bardzo szkodliwe. Materiały te zawierają bowiem metale ciężkie, rozpuszczalniki oraz WWA (wielopierścieniowe węglowodany aromatyczne). WWA jest składnikiem rakotwórczym (uwaga klapki dla dzieci!!!). Materiały użyte do produkcji klapek są często szkodliwe dla ludzi oraz dla środowiska naturalnego.

W klapkach znaczy z zarazkami...

Klapki swoją budową nie chronią nas w żaden sposób przed bakteriami czy wirusami. Co jest dodatkowo szczególnie niebezpieczne przy wszelkich skaleczeniach, przed którym niestety również nas nie chronią. Na tę cechę klapek dużą uwagę powinny zwrócić osoby ze stopą cukrzycową, dla której 100% higiena jest bardzo ważna!

W klapkach znaczy z twardymi piętami...

Wiemy, wiemy... Przed założeniem klapek większość z nas wykonuje samodzielnie lub w gabinecie podologicznym staranny pedicure i stopy, również więc pięty, wyglądają zadbanie i cudnie. Chodzi jednak o to, że osoby regularnie chodzące w klapkach powodują, że ich pięta tysiące razy uderza w podeszwę klapka i broniąc się przed tymi uderzeniami, które nie są naturalne, po prostu nadmiernie rogowacieje.

W klapkach znaczy z nienaturalnie poruszającymi się palcami...

Chodząc w klapkach przytrzymujemy je niejako (często nieświadomie) palcami, nadmiernie je rozczapirzając bądź ściskając czy podwijając. Tysiąckrotne powielanie tego schematu powoduje w rezultacie skrócenie rozcięgna podeszwowego, skrócenie ścięgien i mięśni stawu skokowego, ograniczenie procesu przetaczania się stopy, czyli zmianę fazy chodu, a także prowadzi do szeregu deformacji.

W klapkach znaczy na dobrej drodze do deformacji...

Regularne chodzenie w klapkach pogłębia i przyspiesza rozchodzenie się kości śródstopia. Ponadto nadwyrężane są mięśnie i ściegna stopy co w efekcie prowadzi do jej osłabienia. Brak amortyzacji, podparcia i wyprofilowania klapek również przyczynia się do pojawienia lub pogłębiania zmian takich jak płaskostopie czy haluksy.

Często występującą deformacją są również palce młotkowate czy palce szponiaste. Każda zmiana klapek na obuwie zakryte, przy tych deformacjach , kończy się dolegliwościami bólowymi, a pozostanie w klapkach, ich pogłębieniem.

W klapkach znaczy z bólem kolan, bioder i kręgosłupa...

Osoby regularnie chodzące w klapkach skarżą się często np. na ból kręgosłupa, totalnie nie biorąc pod uwagę, że złe ustawienie osi stóp w klapkach, opisany wprzed chwilą brak amortyzacji czy podparcia są właśnie przyczyną tych dolegliwości bólowych. Kondycja naszych stóp (nadwyrężenia, osłabienia) przejawia się w ten sposób w kondycji naszych kolan, bioder czy kręgosłupa. Dodatkowo niestabilność klapek i nietrzymanie pięty może również powodować nadmierne napinanie łydek, co w następstwie powoduje ból.

Czy więc klapki wskazane są dla naszych stóp?

Niestety wszystkie przytoczone wcześniej argumenty skłaniają nas do odpowiedzi – NIESTETY NIE. Klapki to tortura dla stóp!

Nie chodzi też o to, że przejście się w letni poranek w klapkach, czy używanie klapek pod prysznicem na basenie w celach higienicznych natychmiast sprawią, że staniemy się posiadaczami wszystkich wyżej wymienionych dolegliwości. Ale właśnie, regularne, częste używanie klapek może nas doprowadzić do katastrofalnych skutków, które skończą się po prostu zakazem ich używania przez lekarza specjalistę, do którego prędzej czy później trafimy. Kupujmy więc i używajmy od dziś klapek świadomie. Prawda, że zaskakujący okazał się fakt, że nasze ulubione klapki, nie są wcale faworytem naszych stóp???

Czytaj dalej
Aktualności 2020-08-04
Podziel się

WYSOKIE OBCASY – WPŁYW NA POSTAWĘ CIAŁA.

OBIEKT POŻĄDANIA CZY DIABELSKI WYNALAZEK?

Przywiezione z Florencji obuwie na obcasie, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane na kobiecej stopie przez włoszkę z pochodzenia, późniejszą królową Francji Katarzynę Medycejską w dniu jej ślubu w 1533 roku, szybko zdobyło popularność wśród arystokracji. Jednak moda na tego typu obuwie została przerwana wraz z Rewolucją Francuską by znów powróćić w XIX wieku kiedy to została otwarta pierwsza fabryka butów na obcasie w Stanach Zjednoczonych.

Dopiero okres powojenny przyniósł prawdziwy rozkwit obecnej formy szpilek, gdzie w 1954 roku francuski projektant mody Roger Vivier zaprezentował model zwany Stiletto Heel czy Aiguille Heel, który na zawsze zmienił świat mody.

Ach te szpilki! I ich największe propagatorki jak Marylin Monroe z jej znanym powiedzeniem „I don’t know who invented the stiletto but I can tell you that women owe him a lot” („Nie wiem kto wymyślił szpilki, ale mogę Ci powiedzieć, że my kobiety wiele mu zawdzięczamy”) czy też odtwórczyni głównej roli w bijącym rekordy popularności serialu „Sex in the city” („Sex w wielkim mieście”), która rozsławiła obiekt pożądania wielu kobiet, czyli szpilki Manolo Blahnik.

No ale zejdźmy ze świata fashion, świata celebrytów, czy miłośniczek szpilek... bardziej na ziemię i przyjrzyjmy się wpływowi tego typu obuwia na ciało kobiety. I tu niestety nie będzie już tak kolorowo, modnie i zachwycająco .

Pamiętajmy, że stopa człowieka w ewolucji przystosowana została do poruszania się boso po naturalnych powierzchniach. I choć w obecnych czasach chodzenie bez używania obuwia jest praktycznie niemożliwe, to powinniśmy jednak starać się dobierać obuwie najbardziej wskazane dla organizmu człowieka i wyrządzające mu najmniejsze szkody, czego niestety o szpilkach powiedzieć nie można. A to dlaczego?

DESTABILIZACJA UKŁADU RUCHU

Znaczne uniesienie tyłostopia przez wyższe ustawienie pięty powoduje nienaturalne ustawienie stawów kończyny dolnej i kręgosłupa, zmienia rozkład sił oraz ułożenie poszczególnych struktur względem siebie, powodując zmiany przeciążeniowe stóp, kolan, bioder oraz kręgosłupa. I choć powszechnie uważa się, że szpilka wyszczupla sylwetkę, wydłuża nogi czy dodaje atrakcyjności w poruszaniu się, to większość kobiet przyzna mi rację, że pierwsze kroki w szpilkach absolutnie nie stanowią poparcia tych słów, wręcz przeciwnie, mogą skończyć się skręconą kostką czy naciągnięciem ścięgna Achillesa, nie mówiąc już o dolegliowściach bólowych po zdjęciu szpilek. Ach ten piękący ból stóp po imprezie czy całym dniu w biurze...

Czytaj dalej
Aktualności 2020-06-22
Podziel się

Płaskostopie, opadające łuki i nadmierna pronacja

Płaskostopie i nadmierna pronacja (rotacja stopy do wewnątrz i opadnięcie jej łuku) to często występująca dysfunkcja.

Czytaj dalej
Aktualności 2020-05-06
Podziel się

Jak działa i jak zbudowana jest wkładka Hallux

Hallux, czyli paluch koślawy (lub sztywny/ograniczony) to dolegliwość powstająca na wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy krzywienie dużego palucha, a dokładniej bolesna deformacja przodostopia na poziomie I-szego stawu śródstopno – paliczkowego (MPT I).

Czytaj dalej
Aktualności 2019-10-17
Podziel się

Terapia stopy płasko-koślawej u dzieci i młodzieży - warsztaty

Terapia stopy płasko-koślawej u dzieci i młodzieży przy zastosowaniu dynamicznych wkładek ortopedycznych i rehabilitacji.

Czytaj dalej
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry