Płaskostopie i nadmierna pronacja (rotacja stopy do wewnątrz i opadnięcie jej łuku) to często występująca dysfunkcja.

Płaskostopie i nadmierna pronacja (rotacja stopy do wewnątrz i opadnięcie jej łuku) to często występująca dysfunkcja.

STOPA PŁASKO-KOŚLAWA

Płaskostopie i nadmierna pronacja (rotacja stopy do wewnątrz i opadnięcie jej łuku) to często występująca dolegliwość. Dziś już śmiało powiedzieć, że są to schorzenia cywilizacyjne, wynikające z prostego faktu: chodzimy po bardzo twardych podłożach, do tego często w nieodpowiednim obuwiu. A przecież nie tak nas zaprojektowano! Zarówno te płaskostopie jak nadmierną pronację, można na szczeście łatwo leczyć wkładkami ortopedycznymi.

FootWave oferuje szeroki wybór niedrogich, ale skutecznych wkładek, które wspierają łuki stopy i pomagają przywrócić naturalną oś kończyny dolnej. Poprzez wsparcie stóp i korygowanie nadmiernej pronacji, wkładki FootWave łagodzą częste dolegliwości stóp, jak płaskostopie czy ostroga piętowa, lub też zapobiegają ich występowaniu. Dynamiczne wkładki ortopedyczne dają ulgę w bólach wyższych partii ciała (np. w bólach kolana, odcinka lędźwiowego kręgosłupa), jak również pomagają poprawić ogólną postawę całego ciała, gdyż zależy ona wprost od kończyn dolnych (źle ustawione stopy będą wpływać na nieprawidłowe ułożenie bioder, kręgosłupa, itp.)

CO TO JEST NADMIERNA PRONACJA?

Nadmierna pronacja występuje bardzo często i dotyka miliony Polaków. Aby lepiej zrozumieć ten stan, przyjrzymy się bliżej trzem najpopularniejszym rodzajom stóp. Szacuje się, że 80% populacji ma opadnięte łuki stopy (stopa płasko-koślawa z utrwaloną pronacją). Tylko 10% ma prawidłowe wysklepienie łuków podeszwowych a u pozostałych 10% populacji występują inne nieprawidłowości, np. nadmiernie wysokie wysklepienie łuku stopy (stopa wydrążona).

PRZYJRZYJMY SIĘ BLIŻEJ TRZEM TYPOM STÓP:

STOPY PŁASKIE - PES PLANUS

Stopa płaska oznacza, że nie ma wysklepienia stopy, a jej spód leży całkowicie na ziemi. Całkowicie "płaska stopa" jest rzadko spotykana. Faktycznie mniej niż 5% populacji ma płaskie stopy bez żadnego łuku i dość często towarzyszą temu dodatkowe schorzenia niezwiązane z biomechaniką naszego ciała. Jest to natomiast normalne w przypadku bardzo małych dzieci, gdyż łuk stopy wykształca się z wiekiem. Jeśli nie rozwinął się on jeszcze w wieku 5 lub 6 lat, dziecko może potrzebować wsparcia stopy odpowiednią dla dzieci (!) wkładką ortopedyczną.

STOPA Z WYSOKIM ŁUKIEM - PES CAVUS

Nadmierne wydrążenie łuków podeszwowych stopy jest przeciwieństwem stopy płaskiej. Ten kształt jest znacznie mniej powszechny niż stopy całkowicie płaskie lub z opadnietymi łukami. Kiedy przenosisz ciężar ciała na stopę, łuk wydaje się być większy, a "kostka" (staw skokowy) może być lekko odrotowana na zewnątrz. Jest to przeciwieństwo stopy z nadmierną pronacją, czyli stopa z nadmierną supinacją. Mówimy wtedy o "szpotawości" stóp (szpotawość będzie zatem odwrotnością koślawości). Ten typ stóp zwany jest również w medycynie Pes Cavus (pochodzi z łaciny i oznacza "pustą stopę").

Pes Cavus jest zwykle dysfunkcją dziedziczną (tzn. występuje w bliższej i dalszej rodzinie a dziedziczy się nie tyle co samą wadę a predyspozycje do jej powstania), a w rzadkich przypadkach przyczyną może być problem neurologiczny. Osoby z wydrażoną stopą również dotknieci są dolegliwościami bólowymi czy przeciążeniami rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa.

STOPA W NADMIERNEJ PRONACJI – OPADNIĘTE ŁUKI PODESZWOWE

Większość z nas ma obniżone łuki stopy. Stopa wydaje się całkiem normalna, a jej wysklepienie jest widoczne, choć niewielkie – zwłaszcza podczas siadania. Sytuacja zmienia się wraz z obciążeniem stóp: kiedy wstajemy, łuk obniża się. Kiedy zaczynamy chodzić, łuk opada a staw skokowy rotuje się do wewnątrz. Nazywamy to nadmierną pronacją. Ale, ale...! Nadmierna pronacja to nie to samo, co płaskostopie, jak się często uważa.

Pronacja sama w sobie nie jest niczym złym, gdyż jest częścią naturalnego cyklu naszego chodu, tak samo jak supinacja. Pronacja (rotacja do wewnątrz) wspiera proces amortyzowania wstrząsów, a supinacja pomaga usztywnić i dzięki temu "wypychać" nasze stopy do przodu. Szkodliwa dla ciała jest nadmierna pronacja stóp, która pojawia się kiedy stopa jest odrotowana zbyt bardzo i nadmiernie długo, bez szansy na relaks i odpowiednio długi cykl supinacji. Nadmierna pronacja zaburza nasz naturalny wzorzec chodu, co prowadzi do przeciążeń w innych częściach ciała, przy każdym naszym kroku! Jeśli masz płaskostopie lub nadmierną pronację – w obu przypadkach Twój zaburzony cykl chodu może przyczynić się do wystąpienia różnych dolegliwości. Z czasem złe ułożenie stóp doprowadzi do wystąpienia bóli w innych miejscach, np. w pięcie, kolanach, a nawet lędźwiach!

Nadmierna pronacja ma różne przyczyny. Nieprawidłowe obuwie, intensywne uprawianie sportu, otyłość, ciąża, wiek lub chodzenie po twardych nawierzchniach (powtarzające się uderzanie stóp) mogą osłabić łuki stopy prowadząc do nadmiernej pronacji. Ta dysfunkcja jest również bardzo częsta u sportowców, zwłaszcza biegaczy - teraz znakomita większość z nich stosuje odpowiednie wkładki do swoich butów biegowych.

Nadmierna pronacja dotyczy milionów ludzi i jest źródłem wielu powszechnych dolegliwości, w tym:

obolałe stopy
bóle w okolicach kości śródstopia
bóle pięty
Achilles Tendonitis
buniony
bóle goleni
zmęczone, obolałe nogi
ból kolana
bóle w dolnym odcinku kręgosłupa

Najbardziej skutecznym kuracją na nadmierną pronację jest zastosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych, tzw. dynamicznych. FootWave koryguje stopę wspierając odpowiednio jej łuk, przywracając naturalne ułożenie stopy i całej kończyny dolnej. Daje to naturalne i długotrwałe łagodzenie dolegliwości wynikających z powszechnych zaburzeń biomechaniki aparatu chodu.


Również może Cię zainteresować

Aktualności 2020-08-11
Podziel się

DLACZEGO NIE POWINNIŚMY NOSIĆ KLAPEK?

DLACZEGO NIE POWINNIŚMY NOSIĆ KLAPEK?

Klapki, klapeczki, na koturnie, a może japonki, z włoskiej skórki czy plastikowe? Każdy ma swojego faworyta wśród klapek.

Mamy niestety złe wieści dla wszystkich zwolenników tego rodzaju obuwia, zarówno damskiego jak i męskiego.

Hmm... co zrobić, jeśli tak długo wyczekujemy lata i tak bardzo kochamy klapki? My przytaczamy fakty, Ty dokonujesz wyboru!

A fakty niestety są bardzo negatywne. Klapki nie amortyzują stopy, klapki nie podtrzymują stopy, klapki nie stabilizują stopy, klapki nie chronią stopy. I w tym miejscu można by zakończyć tę „opowieść o klapkach”, ale należy ją trochę rozwinąć, aby zargumentować przytoczone stwierdzenia. Szczególnie należy to zrobić wobec bardzo często pojawiających się opinii zwolenników klapek, którzy uważają, że klapki są modne, swobodne, wygodne, są beztroskim symbolem wakacji oraz stylu (szczególnie te promowane przez celebrytów).

Nie jest naszym założeniem demonizowanie klapek, chodzi jedynie, aby stworzyć świadomość tego jaki jest faktyczny wpływ klapek na stopy i ludzkie ciało.

W klapkach nie znaczy boso...

Na początek absolutnie należy zanegować opinię, że chodzenie w klapkach jest równoznaczne chodzeniu na boso, bo tak po prostu nie jest!

W klapkach nie znaczy naturalnie...

Klapki najczęściej wykonane są z gumy, tworzyw sztucznych czy plastiku. Często są bardzo miękkie, bardzo kolorowe i przy tym niestety bardzo szkodliwe. Materiały te zawierają bowiem metale ciężkie, rozpuszczalniki oraz WWA (wielopierścieniowe węglowodany aromatyczne). WWA jest składnikiem rakotwórczym (uwaga klapki dla dzieci!!!). Materiały użyte do produkcji klapek są często szkodliwe dla ludzi oraz dla środowiska naturalnego.

W klapkach znaczy z zarazkami...

Klapki swoją budową nie chronią nas w żaden sposób przed bakteriami czy wirusami. Co jest dodatkowo szczególnie niebezpieczne przy wszelkich skaleczeniach, przed którym niestety również nas nie chronią. Na tę cechę klapek dużą uwagę powinny zwrócić osoby ze stopą cukrzycową, dla której 100% higiena jest bardzo ważna!

W klapkach znaczy z twardymi piętami...

Wiemy, wiemy... Przed założeniem klapek większość z nas wykonuje samodzielnie lub w gabinecie podologicznym staranny pedicure i stopy, również więc pięty, wyglądają zadbanie i cudnie. Chodzi jednak o to, że osoby regularnie chodzące w klapkach powodują, że ich pięta tysiące razy uderza w podeszwę klapka i broniąc się przed tymi uderzeniami, które nie są naturalne, po prostu nadmiernie rogowacieje.

W klapkach znaczy z nienaturalnie poruszającymi się palcami...

Chodząc w klapkach przytrzymujemy je niejako (często nieświadomie) palcami, nadmiernie je rozczapirzając bądź ściskając czy podwijając. Tysiąckrotne powielanie tego schematu powoduje w rezultacie skrócenie rozcięgna podeszwowego, skrócenie ścięgien i mięśni stawu skokowego, ograniczenie procesu przetaczania się stopy, czyli zmianę fazy chodu, a także prowadzi do szeregu deformacji.

W klapkach znaczy na dobrej drodze do deformacji...

Regularne chodzenie w klapkach pogłębia i przyspiesza rozchodzenie się kości śródstopia. Ponadto nadwyrężane są mięśnie i ściegna stopy co w efekcie prowadzi do jej osłabienia. Brak amortyzacji, podparcia i wyprofilowania klapek również przyczynia się do pojawienia lub pogłębiania zmian takich jak płaskostopie czy haluksy.

Często występującą deformacją są również palce młotkowate czy palce szponiaste. Każda zmiana klapek na obuwie zakryte, przy tych deformacjach , kończy się dolegliwościami bólowymi, a pozostanie w klapkach, ich pogłębieniem.

W klapkach znaczy z bólem kolan, bioder i kręgosłupa...

Osoby regularnie chodzące w klapkach skarżą się często np. na ból kręgosłupa, totalnie nie biorąc pod uwagę, że złe ustawienie osi stóp w klapkach, opisany wprzed chwilą brak amortyzacji czy podparcia są właśnie przyczyną tych dolegliwości bólowych. Kondycja naszych stóp (nadwyrężenia, osłabienia) przejawia się w ten sposób w kondycji naszych kolan, bioder czy kręgosłupa. Dodatkowo niestabilność klapek i nietrzymanie pięty może również powodować nadmierne napinanie łydek, co w następstwie powoduje ból.

Czy więc klapki wskazane są dla naszych stóp?

Niestety wszystkie przytoczone wcześniej argumenty skłaniają nas do odpowiedzi – NIESTETY NIE. Klapki to tortura dla stóp!

Nie chodzi też o to, że przejście się w letni poranek w klapkach, czy używanie klapek pod prysznicem na basenie w celach higienicznych natychmiast sprawią, że staniemy się posiadaczami wszystkich wyżej wymienionych dolegliwości. Ale właśnie, regularne, częste używanie klapek może nas doprowadzić do katastrofalnych skutków, które skończą się po prostu zakazem ich używania przez lekarza specjalistę, do którego prędzej czy później trafimy. Kupujmy więc i używajmy od dziś klapek świadomie. Prawda, że zaskakujący okazał się fakt, że nasze ulubione klapki, nie są wcale faworytem naszych stóp???

Czytaj dalej
Aktualności 2020-08-04
Podziel się

WYSOKIE OBCASY – WPŁYW NA POSTAWĘ CIAŁA.

OBIEKT POŻĄDANIA CZY DIABELSKI WYNALAZEK?

Przywiezione z Florencji obuwie na obcasie, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane na kobiecej stopie przez włoszkę z pochodzenia, późniejszą królową Francji Katarzynę Medycejską w dniu jej ślubu w 1533 roku, szybko zdobyło popularność wśród arystokracji. Jednak moda na tego typu obuwie została przerwana wraz z Rewolucją Francuską by znów powróćić w XIX wieku kiedy to została otwarta pierwsza fabryka butów na obcasie w Stanach Zjednoczonych.

Dopiero okres powojenny przyniósł prawdziwy rozkwit obecnej formy szpilek, gdzie w 1954 roku francuski projektant mody Roger Vivier zaprezentował model zwany Stiletto Heel czy Aiguille Heel, który na zawsze zmienił świat mody.

Ach te szpilki! I ich największe propagatorki jak Marylin Monroe z jej znanym powiedzeniem „I don’t know who invented the stiletto but I can tell you that women owe him a lot” („Nie wiem kto wymyślił szpilki, ale mogę Ci powiedzieć, że my kobiety wiele mu zawdzięczamy”) czy też odtwórczyni głównej roli w bijącym rekordy popularności serialu „Sex in the city” („Sex w wielkim mieście”), która rozsławiła obiekt pożądania wielu kobiet, czyli szpilki Manolo Blahnik.

No ale zejdźmy ze świata fashion, świata celebrytów, czy miłośniczek szpilek... bardziej na ziemię i przyjrzyjmy się wpływowi tego typu obuwia na ciało kobiety. I tu niestety nie będzie już tak kolorowo, modnie i zachwycająco .

Pamiętajmy, że stopa człowieka w ewolucji przystosowana została do poruszania się boso po naturalnych powierzchniach. I choć w obecnych czasach chodzenie bez używania obuwia jest praktycznie niemożliwe, to powinniśmy jednak starać się dobierać obuwie najbardziej wskazane dla organizmu człowieka i wyrządzające mu najmniejsze szkody, czego niestety o szpilkach powiedzieć nie można. A to dlaczego?

DESTABILIZACJA UKŁADU RUCHU

Znaczne uniesienie tyłostopia przez wyższe ustawienie pięty powoduje nienaturalne ustawienie stawów kończyny dolnej i kręgosłupa, zmienia rozkład sił oraz ułożenie poszczególnych struktur względem siebie, powodując zmiany przeciążeniowe stóp, kolan, bioder oraz kręgosłupa. I choć powszechnie uważa się, że szpilka wyszczupla sylwetkę, wydłuża nogi czy dodaje atrakcyjności w poruszaniu się, to większość kobiet przyzna mi rację, że pierwsze kroki w szpilkach absolutnie nie stanowią poparcia tych słów, wręcz przeciwnie, mogą skończyć się skręconą kostką czy naciągnięciem ścięgna Achillesa, nie mówiąc już o dolegliowściach bólowych po zdjęciu szpilek. Ach ten piękący ból stóp po imprezie czy całym dniu w biurze...

Czytaj dalej
Aktualności 2020-08-03
Podziel się

RODZICU! Przygotuj STOPY SWOJEGO DZIECKA do roku szkolnego!

Aż 86% społeczeństwa ma problemy ze stopami, w tym DZIECI. Zadbaj o stopy najmłodszych w kilku prosty krokach:

Czytaj dalej
Aktualności 2020-05-06
Podziel się

Jak działa i jak zbudowana jest wkładka Hallux

Hallux, czyli paluch koślawy (lub sztywny/ograniczony) to dolegliwość powstająca na wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy krzywienie dużego palucha, a dokładniej bolesna deformacja przodostopia na poziomie I-szego stawu śródstopno – paliczkowego (MPT I).

Czytaj dalej
Aktualności 2019-10-17
Podziel się

Terapia stopy płasko-koślawej u dzieci i młodzieży - warsztaty

Terapia stopy płasko-koślawej u dzieci i młodzieży przy zastosowaniu dynamicznych wkładek ortopedycznych i rehabilitacji.

Czytaj dalej
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry