Zaleca się wykonywanie poniższych ćwiczeń 3 do 4 razy dziennie, rozpoczynając pierwszą sesję rano, po wstaniu z łóżka. Po zakończeniu ćwiczeń należy założyć obuwie – najlepiej z wkładką FootWave.

ZALECANE ĆWICZENIA

Zaleca się wykonywanie poniższych ćwiczeń 3 do 4 razy dziennie, rozpoczynając pierwszą sesję rano, po wstaniu z łóżka. Po zakończeniu ćwiczeń należy założyć obuwie – najlepiej z wkładką FootWave. Nie rozpoczynaj dnia chodząc boso po twardej powierzchni podłogi! UWAGA: Poniższe ćwiczenia wykonywane poprawnie powinny dać uczucie ”rozciągania” – nie mogą wywoływac bólu!

Rozciąganie przy pomocy ręcznika

Siedząc jeszcze w łóżku umieszczamy zrolowany ręcznik na śródstopiu, przytrzymując każdy jego koniec w dłoniach. Przyciągamy ręcznik do siebie utrzymując nogę wyprostowaną w stawie kolanowym, aby delikatnie odgiąć palce stóp w stronę tułowia. Utrzymujemy tę pozycję przez 15-20 sekund i powtarzamy 4 razy na każdą nogę.

Masowanie za pomocą piłeczki

Przed wstaniem z łóżka siadamy na jego krawędzi i opuszczamy stopy w dół. Pod masowaną stopę wkładamy piłkę (tenisową lub golfową, wałeczek do rolowania, butelkę z wodą) i przesuwamy ją w kierunku od pięty do palców stopy – i z powrotem. Ćwiczenie wykonujemy przez około 2 minuty na każdą stopę. W miarę możliwości próbujemy też powtórzyć ćwiczenie w pozycji stojącej.

Rozciąganie łydki

Stajemy naprzeciwko ściany, opierając się o nią wyprostowanymi rękami. Jedną nogę stawiamy z przodu w lekkim ugięciu w stawie kolanowym. Drugą nogę stawiamy krok za pierwszą w pozycji wyprostowanej, pięta powinna przylegać płasko do podłogi. Pogłębiamy ugięcie przedniej nogi do momentu, gdy poczujemy napięcie w nodze pozostawionej z tyłu. Utrzymujemy tę pozycję przez 20 sekund, powtarzamy 4 razy i następnie zmieniamy nogę.


Również może Cię zainteresować

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry